How to style, compose and light a flat lay photograph

Kiran Cox Technologie a know-how13 čvn 20238 minut čtení
Create Your light Magazine article: Flat lay photography with street photographer Kiran Cox

Street photographer Kiran Cox explores the visual storytelling genre of flat lay photography with his Nikon Z Series setup

Flat lay photography shares a personal story through objects. It is known for gaining high interactions with viewers on social media and is used by many, from bloggers and chefs to graphic desigers and of course photographers! 

 

A few years ago, it used to be my go-to style when I worked as an in-house product photographer and designer for an independent gift company. I always loved when a new range of products would arrive and I had the opportunity to grab some different backgrounds to experiment with, whether it was using different coloured sheets of card or being able to box everything up and head out to find a location. I think coming from a street and documentary photography background is why I enjoyed this the most; being able to explore and hunt down the perfect texture and light always made the result more rewarding.

 

Composition 

Composition is an essential part of any flat lay photograph. It is the composition that will draw the viewer’s eye into the photo, and it is up to you to bring them into the main focal point. This would be your main product/item, most often known as the hero piece. As a good starting point, placing the hero piece in the centre of your frame is an easy way to start building your scene. From here, you can start to add or remove items to see what works best. Remember to take a step back every so often to get a full view of how your layout is coming together.

 

There are a few different styles of composition you can play with to do this. The most common two are structured layouts, where each item is meticulously placed around your hero piece and a more random looking layout where you can place things at different angles and also have some of your pieces partially cropped out of the frame.

 

Follow the steps below and you will be well on your way to creating some amazing shots. 

Kiran Cox
What’s in my kitbag?
CreateYourLight Theme 8 "Flatlays" asset

 

How to compose your shot:
 • Ensure your hero piece is in the centre and commands the most attention from the viewer.
 • Try not to use larger items in the corners of your shot. 
 • Keep an eye on the distancing between each piece. Keeping things equally spread always works well. 
 • Negative space can be very distracting, so keep an eye out for this, especially in the corners of your frame.
 • Try to focus on the main parts of your hero piece e.g. with the Nikon Z 7 you might want to show the layout of the buttons at the top.
 • Try some slightly different angles, adding a very slight tilt can add a lot more depth and dimension to a photograph without taking too much away from the birds-eye view.
 • Use items that have different heights. This is a great way to make certain items stand out and make good use of any negative space.
CreateYourLight Theme 8 "Flatlays" asset
Lighting

In most flat lay photography, you will see an even light spread across the image to avoid long and harsh shadows that might cover some of the items in the scene, and in some cases become a distraction from the main focal point. There are a few ways you can light your photo; natural light (if you are shooting outside, a cloudy sky will give you great even light with hardly any shadows), artificial light such as neon lights from a sign, continuous lighting or a speedlight.

 

However, in some cases introducing some direct light can help add depth and personality to your photo, if it does not overexpose any of the items you have laid out.

 
How to use lighting in your photo:
 • Try to create an even light across your photo to make sure everything is exposed correctly and equally.
 • Be mindful of harsh shadows as they may cover some of your items.
 • When photographing items that are reflective, you can often get bright spots that could cover key details you are trying to capture.
 • Keep an eye on your white balance. This is especially important if shooting under things such as blue skies, tungsten bulbs and fluorescent tubes.

 

Create Your light Magazine article: Flat lay photography with street photographer Kiran Cox

Shoot flat lay like a pro

Watch Kiran as he styles and composes a flat lay
Balance, colour and tones

This is where you can start to bring out the personality of the photograph and make it unique to your aesthetic. There are a few ways you can go about doing this. Here are a few examples of things you can try:

 

 • Try using a colour that contrasts with the products to help them stand out more, equally using the same colour can be just as visually appealing to the eye.
 • Use different textured backgrounds — these always work extremely well e.g. bricks, wooden textures, and concrete.
 • If you are using textures, keep them minimal so they do not take away from the items you are showcasing.
CreateYourLight Theme 8 "Flatlays" asset
Telling a story

I mainly shoot street and documentary photography, and with this genre I am constantly trying to tell a story — either through a single image or from a group of photographs. I wanted to bring this into flat lay photography. Here are a few ways in which you can do this:

 

 • Introduce some personal items into your photograph — such as a pair of sunglasses, a plant or a baseball cap. Just be careful that they do not detract from your hero piece.
 • Background and textures always add depth and personality to a shot. If you are using the photos for a blog or Instagram feed, search for textures that match your style and bring out your personality.
 • If you are shooting product, try to demonstrate some of its features. One example would be shooting the Z 6 with the tilt screen extended out.
 • Bring in other elements such as water. Adding a light mist to your products or background can further help visually tell the story behind the photograph (such as demonstrating the weather sealing capabilities of the Z Series range).
 • Postproduction editing. Every photographer edits their photographs in a unique way. Use this to add flavour to your photos.
Create Your light Magazine article: Flat lay photography with street photographer Kiran Cox
Nastavení

Nyní k technickým předpokladům těchto fotografických koláží. S ohledem na nastavení fotoaparátu, jde zde o použitý čas závěrky, clonu, citlivost ISO a ohniskovou vzdálenost. Zde je rychlý příklad některých nastavení, který bych doporučil pro fotografování koláží.

Čas závěrky

Nastavení času závěrky závisí na způsobu fotografování. Pokud fotografujete z ruky, chcete mít jistotu nastavení dostatečně krátkého času závěrky, abyste zamezili negativním projevům chvění fotoaparátu. Dobrým způsobem spolehlivé eliminace rozmazání snímků he nastavení o jeden stupeň EV kratšího času závěrky než je převrácená hodnota použité ohniskové vzdálenosti objektivu. Pokud tedy například použijete 50mm objektiv, nenastavujte delší čas závěrky než 1/100 s.

Clona

Zvolená hodnota clony je zcela odvislá od toho, jak velkou hloubku ostrosti požadujete. Typicky budete chtít použít clonu f/5,6 nebo větší zaclonění, abyste zajistili ostré zobrazení všech objektů na snímku. Pokud se vyskytnou předměty, které budou mít podstatně větší výšku než ostatní, budete muset zaclonit ještě více.

Pokud chcete skutečně zvýraznit konkrétní část snímku, například stěžejní předmět, poskytne vám menší zaclonění například na hodnotu f/2,8 nebo ještě nižší příznivě rozmazané pozadí.

Citlivost ISO

Ve většině případů budete fotografovat koláže pod dobrým světelným zdrojem, proto by neměly být nutné vysoké hodnoty citlivosti ISO. V ideálním případě je tedy dobré zůstat na co možná nejnižší hodnotě citlivosti, aby se zamezilo zrnitosti a získaly se maximálně ostré a čisté snímky. Většina snímků mnou pořízených snímků řady Z byla zachycena při citlivosti ISO 500 nebo nižší. Pokud pracujete v tmavších prostředích, zkuste použít stativ, abyste mohli prodloužit čas závěrky a uchovat nízkou hodnotu citlivosti ISO.

Ohnisková vzdálenost

Koláže můžete fotografovat s využitím většiny ohniskových vzdáleností, ale pokud použijete příliš širokoúhlý objektiv, začne se projevovat určité geometrické zkreslení obrazu. Abyste tomu zamezili, doporučujeme nepoužívat kratší ohniskové vzdálenosti než 50 mm. Při pouliční fotografii obvykle pracuji ohniskovou vzdáleností 35 mm, ale v případě koláží musíte fotografovat z velké blízkosti, resp. budou výsledné snímky vykazovat určité zkreslení.

Úpravy

Pro úpravy snímků je k dispozici mnoho aplikací. Já používám převážně Adobe Lightroom. Je rychlý a snadno použitelný, a představuje vynikající způsob, jak uchovat všechny vaše soubory organizované. Pokud jste v práci se softwarem Adobe Lightroom nováčky, nejlepší způsob výuky spočívá v procházení editačními nástroji a úpravách nastavení posuvníků, hraní si z tonálními křivkami a zapínání a vypínání jednotlivých možností pro pozorování jejich účinků na výsledný snímek. Jakmile víte, co která z možností představuje v praxi, můžete začít provádět úpravy vyhovující vašemu stylu.

Tento software je rovněž vynikajícím nástroje pro malé korekční úpravy snímků, jaké představuje například odstranění skvrn způsobených prachem a vyčištění malých oblastí snímků.

Tipy pro úpravy koláží v softwaru Adobe Lightroom
 • Vždy začínejte zaškrtnutím políček “Odstranit barevnou vadu” a “Povolit korekce podle profilu” v části věnované korekcím obrazových vad objektivu. Tím se potlačí různá zkreslení obrazu způsobená objektivem.
 • Při úpravách barevného podání snímků buďte opatrní. Zejména v případě produktové fotografie budete chtít zachovat barvy tak, aby v maximální možné míře odpovídaly originálu.
 • Pokud máte kompletní sadu snímků na stejném pozadí, uložte si nejvíce uspokojivé úpravy ve formě předvolby. Poté je můžete opakovaně použít na všechny vybrané snímky.
 • Já provádím úpravy zejména v částech ‘Tonalita’ a ‘Tónová křivka’. S pomocí i jen této části možných úprav budete schopni dramaticky posílit přirozené barvy a tonalitu snímků.

Možnosti sdílení

Featured products

Zoom in on the action

5 minuty čtení
CreateYourLight Theme 4 "Macro World" asset
Makrofotografie a snímky zblízka09 čvn 2023 Alberto Ghizzi Panizza

Exploring abstract macro photography at home

7 minut čtení
CreateYourLight Theme 5 "Food Photography" asset - Donna Crous
Makrofotografie a snímky zblízka12 čvn 2023Donna Crous

Styling for food photography — a beginner's guide

8 minut čtení
nikon-image
Technologie a know-how08 zář 2023Nikon Team

How many lenses do I need?

Create Your light Magazine article: Flat lay photography with street photographer Kiran Cox

Answering all how-tos