02-12-2022

SPOLEČNOST NIKON A PARTNEŘI OZNAMUJÍ VÍTĚZE SOUTĚŽE ENVIRONMENTAL PHOTOGRAPHER OF THE YEAR 2022

Amsterdam, Nizozemsko, pátek 2. prosince 2022: Nikon, CIWEM, WaterBear a Arup s potěšením oznamují vítěze soutěže Environmental Photographer of the Year 2022. Letošní 15. ročník této každoroční soutěže představuje nejinspirativnější snímky v oblasti životního prostředí z celého světa a poskytuje mezinárodní platformu pro zvýšení povědomí o problémech ohrožujících planetu.

Fotograf Mehdi Mohebi Pour získal velmi žádanou cenu Environmental Photographer of the Year za svůj působivý snímek nazvaný „The Bitter Death of Birds“ (Trpká smrt ptáků) (2021). Snímek zobrazuje tři z tisíců ptáků, kteří zahynuli v laguně Miankaleh v Íránu díky nedostatku vody a kontaminaci, a úsilí pracovníků ochrany životního prostředí sbírajících těla ptáků pro zamezení šíření chorob. Vítězný snímek byl vybrán pro své surrealistické zobrazení kruhové povahy života mezi lidmi a divokými zvířaty.

Mehdi Mohebi Pour komentuje:Získání této prestižní ceny pro mě má extrémní hodnotu a důležitost, protože fotografování klimatu a představování způsobovaných škod je největší prioritou v mém životě. Chci, aby se lidé na celém světě dozvěděli o smutném úhynu ptáků v Íránu, protože pokud nepřehodnotíme náš životní styl a nebudeme pečovat o planetu, začne se to brzy dít i v dalších zemích.“

Soutěž rovněž oceňuje budoucí generaci fotografů. 16letý Fayz Khan získal cenu Young Environmental Photographer of the Year za svůj působivý snímek „Beautiful but Hostile Colours on Earth“ (Krásné ale nepřátelské barvy Země) (2022). Snímek zobrazuje malé plameňáky letící nad jezery Magadi a Natron v Keni, vodními plochami které je živí, ale jsou velmi zásadité a toxické pro většinu ostatních živočichů a rostlin. Snímek byl oceněn za klasickou dobrou kompozici a současné zdůraznění nevýslovných účinků klimatické krize ve Velké příkopové propadlině.

Stefan Maier, General Manager Marketing ve společnosti Nikon Europe, komentuje: Jsme potěšeni, že byl Fayz Kahn vybrán jako vítěz ocenění Young Environmental Photographer of the Year 2022. Společnost Nikon byla v pozadí některých z nejdůležitějších příběhů vyprávěných prostřednictvím fotografie v minulém století, proto s potěšením podporujeme takovýto mladý talent přispívající k budoucímu vlivu fotografie a tříbící si své fotografické zkušenosti.

V tomto roce obdržela mezinárodní porota, mezi jejíž členy patřil například ambasador firmy Nikon a aktivista Roie Galitz nebo fotografka v oblasti ochrany přírody a lidských práv Matilde Gattoni, příspěvky z více než 120 teritorií po celém světě. Snímky byly pořízeny amatérskými i profesionálními fotografy všech věkových skupin, přičemž nejmladšímu zúčastněnému bylo sedm a nejstaršímu devadesát let. Letošní soutěž byla rozšířena o etický panel pro zlepšení zodpovědnosti a transparentnosti při výběru snímků. Po důkladném prověření tento panel zkontroloval snímky, které vzbudily jakékoli etické otázky, a vyžádal si v případě potřeby doplňující informace od fotografů pro možnost informovaného rozhodnutí.

Pro získání více informací o letošních vítězích soutěže Environmental Photographer of the Year navštivte webové stránky www.epoty.org.

Kompletní seznam vítězných snímků a vítězové letošní soutěže:

      ● Environmental Photographer of the Year: The Bitter Death of Birds (Trpká smrt ptáků), Mehdi Mohebi Pour, 2021

      ● Young Environmental Photographer of the Year – cena Nikon: Beautiful but Hostile Colours on Earth (Krásné ale nepřátelské barvy Země), Fayz Khan, 2022

      ● Vision of the Future: Vertical Farming (Vertikální zemědělství), Arie Basuki, 2022

      ● Recovering Nature: Naturalia: Chronicle Of Contemporary Ruins (Kronika současných ruin), Jonathan „Jonk“ Jimenez, 2021

      ● Keeping 1.5 Alive: Chemical Explosion (Chemický výbuch), Subrata Dey, 2022

      ● Adapting for Tomorrow: New Ways to the Future (III) (Nové cesty do budoucnosti (III)), Simone Tramonte, 2021

Společnost Nikon

Nikon je vedoucím světovým poskytovatelem výrobků a služeb v oblasti fotografie a videografie. Inovativní optické technologie společnosti – zahrnující amatérské a profesionální fotoaparáty a objektivy, systémové příslušenství a sportovní a rekreační optiku – v sobě nesou více než 100 let zkušeností v oboru. Značka je globálně oceňována pro stanovování nových standardů v oblasti designu a výkonnosti, kde revoluční řada Z fotoaparátů Nikon mirrorless a řada objektivů NIKKOR Z představují novou dimenzi optické výkonnosti.

Cílem společnosti Nikon je být vzorem v oblasti fotografické kultury a umožnit nejlepším světovým vizuálním umělcům využít jejich tvůrčí potenciál zprostředkováním vizuálních příběhů. Oceňované fotografické vybavení firmy poskytuje fotografům a videografům vše potřebné pro realizaci jejich tvůrčích vizí na nejvyšší úrovni. Oceňovaná sportovní a rekreační optika přibližuje svět a lze ji využít pro všechny motivy od pozorování ptáků až po pozorování hvězd a divadlo, golf či cestování. Jako osvědčený vizionářský partner sjednocuje Nikon všechny úrovně tvůrců obsahu prostřednictvím své komunity uživatelů, nedostižné technické expertizy a přístupu ke zdrojům vzdělání prostřednictvím iniciativ, jako je Nikon škola.

Společnost CIWEM

Autorizovaná instituce správy vodních zdrojů a životního prostředí (CIWEM) je nezávislé profesionální těleso a registrovaná charitativní organizace se statutem „Royal Chartered“ ve Spojeném království, které působí mezinárodně v oblasti rozvoje správy vodních zdrojů a životního prostředí. CIWEM reprezentuje komunitu 30 000 profesionálů sdílejících vizi bezpečného a udržitelného světa. Další informace viz: https://www.ciwem.org/

Síť WaterBear

WaterBear je průlomová streamovací platforma, která představuje oceňované dokumenty i originální obsah – zahrnující biologickou rozmanitost, komunitu, klimatické akce i udržitelnou módu. Členové platformy WaterBear mohou kdykoli a na jakémkoli zařízení zdarma streamovat video a mohou podnikat přímé okamžité akce na podporu nevládních organizací po celém světě a utvářet lepší budoucnost pro naši křehkou planetu. Další informace o platformě WaterBear a možnost registrace najdete na webových stránkách: https://www.waterbear.com/.

Arup

Organizace Arup se věnuje udržitelnému rozvoji. Jde o kolektiv poradců a expertů pracujících ve 140 zemích. Naší podstatou je humánnost i excelence. Při spolupráci s našimi klienty a partnery využíváme představivost, technologii a tvrdá pravidla. Snažíme se utvářet lepší svět. Další informace viz: https://www.arup.com/