02-06-2021

Objevte krásu, kterou můžete spatřit pomocí prvních makroobjektivů řady Z

Amsterdam, Nizozemsko, 2. června 2021: Společnost Nikon dnes uvádí první dva makroobjektivy řady Nikon Z. Působivě lehký objektiv NIKKOR Z MC 105 mm f/2,8 VR S je profesionální makroobjektiv řady S, který nabízí neuvěřitelně věrnou prostorovou hloubku a jemné detaily. Objektiv NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8 je kompaktní. lehký a všestranný objektiv, který je ideální pro začínající makrofotografy, jimž umožňuje zachytit výrazné makrosnímky.

Profesionální objektiv NIKKOR Z MC 105 mm f/2,8 VR S s měřítkem zobrazení 1 : 1, perfektním zaostřováním a vynikající reprodukcí obrazu je mistrem snímků v životní velikosti. Objektiv je optimalizován pro pořizování statických snímků i videa a jeho obrazový úhel odpovídající střednímu teleobjektivu z něho činí působivý objektiv pro detailní portréty: ostrost a kontrast jsou vynikající, stejně jako reprodukce neostrých míst obrazu (bokeh). Ovládání je přesné a všestranné a fotografové mohou volitelně zaměnit směr zaostřování zaostřovacím kroužkem, což je výhodou při práci ve smíšeném produkčním prostředí.

Nový objektiv NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8 je vynikající univerzální objektiv, který odhalí skrytou krásu i u těch nejobyčejnějších objektů. Fotografové s ním mohou snadno pořizovat výjimečně ostré makrosnímky v životní velikosti (1 : 1) a skvělé snímky blízkých malých objektů a detailů od působivých snímků jídla až po špičkové snímky květin. Zaostřování je rychlé a přesné i v případě, že se přední čočka tohoto makroobjektivu nachází pouhých 5,6 cm od objektu! Uživatelé mohou rovněž využít výhod klasické ohniskové vzdálenosti 50 mm s přirozenou perspektivou zobrazení pro fotografii všech žánrů od portrétů až po pouliční scény.

Dirk Jasper, Product Manager u společnosti Nikon Europe, komentuje: “Dlouho očekávaný 105mm makroobjektiv přináší špičkovou výkonnost v oblasti makrofotografie do systému Z a je perfektní volbou profesionálních i amatérských makrofotografů. Jeho menší a dostupnější sourozenec má rovněž mnoho co nabídnout: nový 50mm makroobjektiv je ideální, pokud se chcete začít věnovat skutečné makrofotografii. A pokud jednoduše chcete všestranný objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm, který vám rovněž umožní pořizovat působivé makrosnímky, máte jej k dispozici.“

#CreateYourLight: seznámení s objektivem NIKKOR Z MC 105 mm f/2,8 VR S

Donna Crous, fotografka jídla a ambasadorka společnosti Nikon Europe, říká: „Měla jsem štěstí, že jsem mohla pracovat s novým makroobjektivem NIKKOR Z 105 mm při fotografování kampaně Create Your Light pro společnost Nikon. Byla jsem naprosto omráčena výkonností objektivu, zejména za nízké hladiny osvětlení. Rozhodně jde o nepostradatelný objektiv pro každého fotografa jídla, který ocení malou hloubku ostrosti, rychlé zaostřování a vynikající reprodukci neostrých míst obrazu (bokeh) – protože my všichni milujeme ty krásné kroužky neostrých bodových jasů!“

Souhrn klíčových vlastností: NIKKOR Z MC 105 mm f/2,8 VR S

Profesionální makroobjektiv se světelností f/2,8 a střední ohniskovou vzdáleností: optická konstrukce řady S nové dimenze. Plynulý a bezhlučný kombinovaný zaostřovací systém.
Živé snímky s působivou prostorovou hloubkou: bajonet Nikon Z s velkým průměrem, pevná světelnost f/2,8 a devítilamelová clona s kruhovým otvorem zaručují perfektně kruhovou reprodukci neostrých jasů a celkově přirozeně působící neostrá místa obrazu.
Rychlé a plynulé zaostřování: ostrost obrazu je vynikající od blízkých vzdáleností až do nekonečna. Projevy barevné vady jsou dramaticky potlačeny, což umožňuje systému automatického zaostřování zaostřovat s vysokou rychlostí a přesností.
Vysoká brilance obrazu: antireflexní vrstvy Nikon ARNEO a Nano Crystal Coat potlačují výskyt reflexů a závoje. Vestavěná redukce vibrací (VR) pracuje v kombinaci s redukcí vibrací ve fotoaparátu na získání stabilních snímků z ruky i za nízké hladiny osvětlení. 
Přesnost s makrooblasti: nejkratší zaostřitelná vzdálenost je pouhých 0,29 m a omezovač rozsahu zaostřitelných vzdáleností umožňuje rychlé zaostřování objektů v rozmezí vzdáleností 0,29–0,5 m. Při použití manuálního zaostřování můžete upravit strmost chodu zaostřovacího kroužku tak, aby odpovídala vámi upřednostňovanému způsobu práce.
Video v makrooblasti: získáte výhodu tichého automatického zaostřování a plynulého a stabilního ovládání clony. Změny ohniskové vzdálenosti během přeostřování jsou prakticky úplně eliminovány, takže můžete přeostřovat bez ovlivnění obrazového úhlu.
Všestrannost značky Nikon: můžete snadno zaměnit směr manuálního zaostřování při použití zaostřovacího kroužku¹ a také použít stejné šroubovací filtry o průměru 62 mm jako u osvědčeného objektivu AF-S Micro-NIKKOR 105 mm.
Odolné provedení: upevňovací bajonet a všechny pohyblivé součásti objektivu jsou utěsněny proti vnikání prachu a vlhkosti. Fluorová vrstva Nikon odpuzuje vodu, prach a nečistoty.²

Souhrn klíčových vlastností: NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8

Vynikající práce v makrooblasti: na tubusu objektivu jsou přehledně vyznačena měřítka zobrazení 1 : 4, 1 : 2 a 1 : 1 (životní velikost).
Brilantní každodenní snímky: využijte výhod klasické ohniskové vzdálenosti 50 mm s přirozenou perspektivou zobrazení pro fotografii všech žánrů od portrétů až po pouliční scény.
Perfektně ostré snímky zblízka: nejkratší zaostřitelná vzdálenost pouhých 0,16 m umožňuje dosáhnout ostrého zobrazení i při umístění přední části tohoto makroobjektivu pouhých 5,6 cm od objektu! Redukce vibrací ve fotoaparátu zaručí stabilní snímky.
Zvýraznění fotografovaného objektu: vynikající optika a světelnost f/2,8 zajištěná 9lamelovou clonou s kruhovým otvorem zaručují společně vynikající reprodukci neostrých míst obrazu.
Spínač omezení rozsahu zaostřitelných vzdáleností: spínač omezení rozsahu automaticky zaostřitelných vzdáleností umožňuje rychleji zaostřovat objekty v rozmezí vzdáleností 0,16–0,3 m.
Kompaktní rozměry a nízká hmotnost: tento objektiv je snadno ovladatelný a je optimálně vyvážený jak na fotoaparátech řady Z formátu FX, tak i na fotoaparátech formátu DX.
Ekvivalent 75 mm při použití formátu DX: při použití na fotoaparátech mirrorless řady Z formátu DX nabízí objektiv obrazový úhel odpovídající ohniskové vzdálenosti 75 mm na formátu FX. Vynikající objektiv pro portréty nebo zobrazení malých objektů při pořizování makrosnímků.
Snadné a přesné ovládání: ovládání clony, citlivosti ISO a dalších možností prostřednictvím bezhlučného příkazového kroužku. Přímo na objektivu lze okamžitě přepnout mezi manuálním a automatickým zaostřováním.
Ochranná vrstva: fluorová vrstva Nikon chrání přední optický člen objektivu a usnadňuje jeho udržování v čistotě. Perfektní při použití objektivu venku.

¹ Při použití v kombinaci s fotoaparáty Nikon Z uvedenými v říjnu 2020 nebo později.
² Nelze zaručit odolnost objektivu proti prachu a kapající vodě ve všech situacích a za všech podmínek.