03-02-2020

AMBASADOR ZNAČKY NIKON GEORGE KARBUS DOKUMENTUJE NEJKRÁSNĚJŠÍ ŽIVOČICHY V OCEÁNU

Amsterdam, Nizozemsko, 3. února 2020 – Oceňovaný fotograf přírody a ambasador značky Nikon, George Karbus, uvedl působivou obrazovou sérii snímků z hlubin oceánů, inspirovanou více než 15 lety cestování po celé zeměkouli a zachycováním krás podmořského světa a jeho živočichů.

Snímky vás zavedou pod hladinu ohromných oceánů našeho světa, aby povzbudily v publiku touhu po spojení s přírodním prostředím, které zůstává často skryté mimo náš dosah. George využívá fotoaparáty D850, D5, Z 7 a objektivy NIKKOR a doufá, že jeho snímky poskytnou pohled na podmořský život a ukážou lidem, že pro ochranu a zachování našeho světa se musíme vrátit zpět k přírodě a začít si vážit jejích hodnot.

George strávil mládí šnorchlováním a potápěním a jeho fotografická pouť započala, když se přestěhoval do malého města Lahinch, které se nachází na západním pobřeží Irska. Po týdnech zkoumání vod Atlantiku zde narazil na samotářského delfína skákavého. Začal delfína fotografovat a pozorovat jeho pohyby, učil se jak s respektem a pozorností plavat spolu s takovýmito mořskými savci a budoval své porozumění a schopnosti, aby mohl tyto živočichy dobře dokumentovat.

Výjimečný okamžik s divokým delfínem skákavým v Atlantiku

Hraní klasické hry na schovávanou

George komentuje: Neustále odčerpáváme zdroje potravy zvířatům v oceánu, což bude mít vážné důsledky pro přírodní ekosystémy, a současně je nyní nemožné ignorovat dopad změny klimatu na náš přírodní svět a jeho druhy. Díky internetu a sociálním médiím máme lepší přístup k informacím a obsahu o naší planetě a o tom, jak můžeme pomoci s její obnovou. Věřím, že abychom zachránili náš svět, musíme jej milovat – a to je přesně věc, kterou chci v lidech podnítit.“

Od okamžiku, kdy poprvé začal zkoumat život pod hladinou oceánu, se George setkal s mnohými mořskými živočichy, například s kosatkami v Norském moři a s delfíny v Pacifiku – a všichni tito živočichové představují různá úskalí při fotografování. Komentář George: „Vyskytuje se několik problémů. Pracuji zejména s velkými a rychlými savci, takže jedním z největších problémů je být připraven rychle se pohybovat. Musím ihned reagovat na každou danou situaci a okamžitě upravit svou pozici tak, abych dosáhl ideálního úhlu a kompozice – to vše za současného ujištění se, že postupuji opatrně, abych tyto tvory nerušil.“

Kosatky zpracovávající ohromné kroužící hejno sleďů v norské arktické oblasti

Kosatka pronikající zespodu do velké kulové formace sleďů

Pro dokumentaci těchto divokých zvířat použil George fotoaparát D850, který je známý svou rychlostí a vysokým rozlišením, vysoce přesný fotoaparát D5 a oceňovaný fotoaparát Z 7. George rovněž upřednostňuje objektiv AF-S FISHEYE NIKKOR 8–15 mm f/3,5–4,5E ED pro podmořské snímky a dále objektivy AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR, AF FISHEYE NIKKOR 16 mm f/2,8D a AF-S NIKKOR 16–35 mm f/4G ED VR.

George dodává: „Nikon D850 s objektivem AF-S FISHEYE NIKKOR 8–15 mm f/3,5–4,5E ED tvoří vynikající sestavu pro většinu mých podvodních snímků. Potřebuji automatické zaostřování a vysoké rozlišení přístroje D850, jeho rychlost a schopnosti za nízké hladiny osvětlení z něho činí vynikající všestranný fotoaparát. Rovněž rád fotografuji s fotoaparátem mirrorless Nikon Z 7 – tichý režim tohoto přístroje je velmi užitečný při fotografování v takto velké blízkosti ke zvířatům.“

Velryby keporkaci odpočívající v norské arktické oblasti

Velké hejno zpívajících delfínů dlouholebých při podvodním koncertu

Program speciálních projektů společnosti Nikon Europe

Program speciálních projektů společnosti Nikon Europe nabízí ambasadorům značky Nikon, které tvoří nadaní a vlivní fotografové ze všech koutů Evropy, příležitost uskutečnit projekty svých snů. Tento program zapadá do neutuchajícího snažení společnosti Nikon, kterým podporuje začínající ambiciózní fotografy a nabízí jim platformu, na které mohou uskutečnit projekty svého srdce. Současně budujeme komunitu umělců vyjadřujících se grafickými prostředky, kteří mají ambice dělat věci po svém.

Další informace o Georgově projektu najdete na jeho stránce Speciální projekt

Vybavení

Během projektu používal George následující vybavení:

● Fotoaparáty:
   ⚬ Z 7 
   ⚬ D850  
   ⚬ D5

● Objektivy: 
   ⚬ AF-S FISHEYE NIKKOR 8–15 mm f/3,5–4,5E ED
   ⚬ AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR
   ⚬ AF FISHEYE NIKKOR 16 mm f/2,8D 
   ⚬ AF-S NIKKOR 16–35 mm f/4G ED VR