23-08-2018

Nikon uvádí na trh objektiv AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED +VR – superteleobjektiv kompatibilní s formátem Nikon FX

Vyznačuje se výjimečnou hbitostí, díky které je radost fotografovat se superdlouhými ohniskovými vzdálenostmi i z ruky, a vynikajícím optickým výkonem a funkcionalitou

Amsterdam, Nizozemsko, 23. srpna 2018: Společnost Nikon s radostí oznamuje uvedení superteleobjektivu AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR kompatibilního s digitálními jednookými zrcadlovkami Nikon formátu FX.

AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je vysoce výkonný superteleobjektiv formátu FX s ohniskovou vzdáleností 500 mm. Využití fázového Fresnelova optického členu (PF) významně snížilo velikost a hmotnost objektivu, díky čemuž je snadné a zábavné s ním fotografovat se superdlouhou ohniskovou vzdáleností i z ruky.

Objektiv má výrazně zmenšené rozměry, jeho největší průměr je 106 mm a délka je 237 mm. Váží přibližně 1 460 g (zhruba stejně jako AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR) – ostatní 500 mm objektivy zpravidla váží přes 3 000 g. AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR se také vyznačuje odolností vůči prachu a kapající vodě, což z něj spolu s fluorovou vrstvou na povrchu předního optického členu činí velmi všestranný objektiv.

Použití jednoho fázového Fresnelova optického členu (PF) a tří optických členů ze skla ED zaručuje extrémně ostrou a detailní kresbu, což využijí digitální fotoaparáty s vysokým počtem pixelů. Kromě toho materiály použité v novém fázovém Fresnelově optickém členu (PF) vyvinutém společností Nikon významně omezují tvorbu závoje optickým členem PF (ohyb světla). Díky technologiím povrchových vrstev Nikon, především antireflexních vrstev Nano Crystal Coat, které velmi účinně potlačují výskyt reflexů a závoje, dosahuje objektiv extrémně brilantních snímků.

Nižší hmotnost optických členů v ostřicí skupině umožnila zvýšit rychlost AF. Objektiv AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je také vybaven redukcí vibrací, která kompenzací chvění fotoaparátu umožňuje prodloužení času závěrky o 4 EV*. Navíc má režim redukce vibrací SPORT. Režim SPORT díky stabilizaci obrazu v hledáčku pomáhá zejména při fotografování rychle se pohybujících a nepředvídatelných objektů, jako jsou divocí ptáci, nebo scén, jako jsou sportovní utkání, a při záznamu videosekvencí.

Pomocí adaptéru bajonetu FTZ lze tento objektiv používat i na fotoaparátech mirrorless s bajonetem Z, které dnes byly také oznámeny. Uživatelé si budou moci vychutnat fotografování se superteleobjektivem s ohniskovou vzdáleností 500 mm u systému, který je kompaktnější než kdy dříve.

Nikon také jako příslušenství uvede kolimátor DF-M1 (prodávaný samostatně), který je při fotografování se superdlouhou ohniskovou vzdáleností velmi užitečný. Jelikož při fotografování se superdlouhou ohniskovou vzdáleností zobrazuje hledáček pouze velmi úzké zorné pole, může se fotografovaný objekt snadno ztratit. Toto příslušenství pomáhá objekt sledovat, i když se náhle pohne.

Využití fázového Fresnelova optického členu PF umožnilo vytvořit menší a lehčí objektiv, který je možné brát na místa, kam by bylo obtížné se s předchozími superteleobjektivy dostat. Menší velikost a nižší hmotnost také eliminují nutnost použít stativ a umožňují snadné fotografování se superdlouhou ohniskovou vzdáleností z ruky. Objektiv AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR ohromně rozšiřuje možnosti fotografování se superdlouhými ohniskovými vzdálenostmi díky kombinaci vynikajícího výkonu, kompaktní velikosti a nízké hmotnosti.

Zásadní vlastnosti

– Výrazně menší a lehčí díky využití fázového Fresnelova optického členu (PF).
– Konstrukce odolná proti prachu a kapající vodě a fluorová vrstva Nikon, která účinně odpuzuje prach, vodní kapky, mastnotu a nečistoty.
– Nejmodernější optika s jedním fázovým Fresnelovým optickým členem PF a třemi optickými členy ze skla ED zaručuje extrémně ostrou a detailní kresbu, kterou využijí digitální fotoaparáty s vysokým počtem pixelů.
– Optický výkon, který se nijak nesnižuje ani při použití telekonvertoru TC-14E III AF-S.
– Materiály použité v novém fázovém Fresnelově optickém členu (PF) významně omezují tvorbu závoje tímto optickým členem (ohyb světla).
– Účinné potlačení reflexů a závoje díky použití antireflexních vrstev Nano Crystal Coat umožňuje pořizovat brilantní snímky.
– Vyšší rychlost AF díky nižší hmotnosti optických členů v ostřicí skupině.
– Mechanismus redukce vibrací, který kompenzací chvění fotoaparátu umožňuje prodloužení času závěrky o 4 EV*.
– Redukce vibrací má dva režimy: NORMAL a SPORT
– Elektromagnetický mechanismus clony pro extrémně přesné ovládání clony.

* Měřeno v souladu s normami CIPA v režimu NORMAL při použití digitální jednooké zrcadlovky vybavené obrazovým snímačem formátu FX odpovídajícím 35mm filmu.