12-01-2018

Ambasador značky Nikon Joel Marklund dokumentuje životy Sámů ve Švédsku

Švédská tradiční domorodá komunita se nyní ocitá v centru pozornosti díky unikátní sérii fotografií

Švédská tradiční domorodá komunita se nyní ocitá v centru pozornosti díky unikátní sérii fotografií

Amsterdam, Nizozemsko, 12. ledna 2018 – Evropský ambasador značky Nikon Joel Marklund dokončil jedinečný projekt, který představuje švédskou komunitu Sámů – téma blízké jeho srdci. S modelem D5 a objektivy NIKKOR se Joel pokusil překonat stereotypy, které jsou podle jeho názoru se Sámy spojené, nahlíží do jejich všedního života prostřednictvím sady důvěrných portrétních snímků.

Sámové tradičně obývali oblast označovanou jako Sápmi, která se rozprostírá v severních oblastech Norska, Švédska, Finska a ruského poloostrova Kola. Přestože je formálně rozdělena hranicemi čtyř států, existují Sámové jako jedna skupina se společnými kulturními a jazykovými vazbami a jednotnou identitou. Joel chtěl zprostředkovat skutečnou povahu této identity a nabídnout více než pouze povrchní dojem pastevců sobů žijících v horách.

„Nejlepší příběhy se nemusí vždy odehrávat v nejexotičtějších nebo dalekých zemích,“ dodává Marklund.Byl jsem rozhodnut zachytit něco, čemu jsem věřil, co pro mě bylo opravdu důležité. Příběh Sámů nebyl příliš často vyprávěn a protože jsem vyrostl v Bodenu, odkud to není daleko k nejbližším sámským komunitám, cosi mě k nim přitahovalo a nutilo tento příběh objevovat.“

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Aby mohl Joel dokumentovat současný život Sámů ve Švédsku, strávil šest týdnů návštěvou jejich komunity a seznámil se se životem dvanácti z nich – zpěváků, tanečníků i výrobců bubnů a studentů – aby mohl vyprávět jejich individuální příběh. V průběhu projektu kombinoval fotoaparát D5 s objektivy AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G, AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G a AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8G ED VR II.

Joelovy snímky ukazují sámský národ jednak v jejich tradičním prostředí, v tradičních oděvech zvaných gákti i v rámci všedního pracovního života, kdy jsou více zapojeni se zbytkem společenství. Tento kulturní kontrast je zachycen v sérii fotografií.

Joel například sledoval, jak Marika Renhuvud pomáhá rodině při porážce soba, přičemž se po několika dnech fotografování dozvěděl, že je Marika studentkou Akademie baletu ve Stockholmu.

Zachytil také Maxidu Marak, která vyrostla ve Stockholmu a odstěhovala se mezi Sámy, aby mohla žít v tradiční komunitě, se vrátila zpět do města, kde se stala úspěšnou zpěvačkou. Další příběh sleduje Merethe Kuhmunena, studenta, který se pokouší prosazovat práva LGBT v zemi Sápmi.

Všechny samostatné příběhy si můžete přečíst na webové stránce zde.

Marklund uzavírá, „Musel jsem tyto lidi určitým způsobem dobře vystihnout, proto bylo nezbytné použít správné vybavení. Objektivy AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G a AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8G ED VR II jsou vynikající pro reportážní fotografování, zatímco objektiv AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G odvádí skvělou práci v podmínkách se slabým osvětlením.

Tento projekt pro mě znamenal skutečnou školu – nejen jako pro fotografa, ale jako pro Švéda. Fotografovat v mé rodné zemi a setkat se s komunitou Sámů pro mě bylo nezapomenutelné a jsem velmi vděčný společnosti Nikon za tuto příležitost.“

Evropští ambasadoři značky Nikon

Program Evropští ambasadoři značky Nikon zahrnuje talentované a vlivné umělce, kteří používají nejnovější technologie z oblasti fotografie a své znalosti sociálních trendů k tomu, aby zastupovali současnou dobu. Nikon vyzval Joela, aby uskutečnil svůj vysněný fotografický projekt na základě toho, že je světově známým sportovním fotografem a fotožurnalistou.

Další informace o Joelově projektu najdete na jeho stránce Speciální projekt.

Použité vybavení

Během projektu používal Joel následující vybavení:

• AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G 
• AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G
• AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8G ED VR II    
• D5 

O Joelovi

Joel Marklund je známý fotograf specializující se na sport. Sídlí ve Stockholmu a v současné době je hlavním fotografem přední švédské fotografické agentury zaměřující se na sport, Bildbyrån. Joel pracoval ve více než 45 různých zemích a zúčastnil se celé řady globálních akcí, včetně pěti Olympijských her. Svou práci publikoval po celém světě a jeho fotografie získaly mnoho ocenění. Mezi ně patří ceny Picture of the Year International, NPPA Best of Photojournalism a švédská cena Swedish Picture of the Year Award.

Všechny snímky spadají pod ochrannou známku © Joel Marklund.

Více informací o programu Evropští ambasadoři značky Nikon naleznete na stránce www.europe-nikon.com