30-06-2017

Ambasador značky Nikon Vincent Munier fotografuje ohroženého levharta sněžného

Navzdory nadmořské výšce 5 000 m, teplotě -35 °C a geopolitické nestabilitě za odhalením přírodního divu Tibetu

Navzdory nadmořské výšce 5 000 m, teplotě -35 °C a geopolitické nestabilitě za odhalením přírodního divu Tibetu

Amsterdam, Nizozemsko, 30. června 2017 – Evropský ambasador značky Nikon a fotograf zvířat v přírodě Vincent Munier dokončil ambiciózní projekt zdokumentování nejohroženějších divokých zvířat Tibetu. Ve snaze zachytit tuto poměrně neznámou a neprozkoumanou oblast cestoval Vincent do velkých nadmořských výšek při mrazivých teplotách a v drsném terénu, vybaven stanem, teplým oblečením, svými fotoaparáty Nikon D5 a D500 a objektivy NIKKOR.

Vincent fotografoval nejrůznější zvířata, včetně jaka divokého, gazely tibetské, antilopy tibetské, lišky horské či manula, ale jeho hlavním cílem bylo zdokumentovat notoricky plachého a samotářského levharta sněžného – živočicha ohroženého vyhynutím v důsledku klimatických změn.

Překlenování propasti mezi člověkem a přírodou

Tibet je obtížně dostupná oblast, a to jak kvůli geopolitické situaci, tak – z praktického hlediska – kvůli své vysoké nadmořské výšce. Vincent se s pomocí místního tibetského průvodce dostal do některých z jeho nejvzdálenějších a nejvíce nedotčených končin ve výškách až 5000 metrů nad mořem.

„Žene mě zvědavost a hlad po dobrodružství, takže povětrnostní podmínky Tibetu a vzácná divoká příroda představovaly tu správnou výzvu,“ poznamenává Munier. „Když pracujete v tak tvrdých podmínkách, musíte mít s sebou ten nejlepší fotoaparát a objektivy, aby vám neutekl žádný správný okamžik. Vybavení Nikon používám od svých dvanácti let. Na této cestě jsem potřeboval spolehlivost svého oblíbeného fotoaparátu Nikon D5 a D500 k zajištění přesnosti. Při pořizování kvalitních záběrů z dálky mi také zásadně pomohly objektivy AF-S NIKKOR 800 mm f/5,6E FL ED VR a AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR.“

Zvyšování povědomí o nejnepolapitelnějším dravci v přírodě

Existují obavy, že počet levhartů sněžných v divočině poklesl za necelá dvě desetiletí¹ o nejméně 20 %. O budoucnost tohoto již tak ohroženého druhu projevili ochránci přírody zvýšenou starost po nedávných záběrech levhartů skvrnitých² obývajících stejné prostředí Tibetské náhorní plošiny.

Než narazil na levharta sněžného, musel Vincent do Tibetu třikrát. Díky svému ochrannému zbarvení a ostražitosti se dají jen obtížně zpozorovat a lokalizovat. Na třetí návštěvě se mu podařilo zůstat dva dny v těsné blízkosti samice s mládětem a svojí zvolenou kombinací těla fotoaparátu a objektivu je dokumentoval při společném lovu.

„S přírodou máme zvláštní vztah – je mezi námi propast,“ pokračuje Munier. „Při práci na projektu chci udělat opravdu vše pro to, abych tuto propast překlenul. Není to snadné a terén, podnebí a dokonce i zvířata mě často vyděsí. Je ale důležité, aby lidé pochopili, že nejsou pány světa. Vážím si toho, že se mohu pravidelně vracet do přírody a žít bez pohodlí svého domova, ve stejných podmínkách, jako tito tvorové.“

Evropští ambasadoři značky Nikon

Program Evropští ambasadoři značky Nikon zahrnuje talentované a vlivné umělce, kteří používají nejnovější technologie z oblasti fotografie a své znalosti sociálních trendů k tomu, aby zastupovali současnou dobu. Společnost Nikon vyzvala Vincenta k realizaci jeho vysněného fotografického projektu na základě toho, že je všeobecně uznáván jako průkopnický fotograf divoké přírody.

Další informace o Vincentově projektu najdete na jeho stránce Speciální projekt.

Použité vybavení

Během projektu používal Vincent následující vybavení:

• AF-S NIKKOR 800 mm f/5,8E FL ED VR 
• AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR 
• AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR 
• D5 
• D500

O Vincentovi

Vincent Munier se specializuje na zvířata v přírodě a fotografii ve venkovním prostředí. Narodil se v regionu Vosges ve Francii a fotografii se věnuje od 12 let. V mládí strávil mnoho času fotografováním divokých zvířat v lesích okolo svého domova. Vincent je prvním fotografem, který obdržel třikrát po sobě cenu BBC jako fotograf roku v oblasti fotografování zvířat v přírodě „Erik Hosking Award“. Jeho snímky jsou vystavovány v uměleckých galeriích a mezinárodně publikovány v prestižních časopisech.

Všechny snímky © Vincent Munier.


¹https://www.wwf.org.uk/wildlife/snow-leopards
²http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-38610862