Britské svatební tradice od Louise

Svatební dort

Tradice svatebního dortu začala v Anglii jako symbol oslavy a stavu. Ve středověké Anglii se dorty tvořily co nejvyšší a nevěsta se ženichem se nad dortem museli políbit. Úspěšný polibek znamenal záruku úspěšného společného života!

Anglické svatební dorty se tradičně vyrábějí z ovocných koláčů a skládají se z vrstev, mezi nimiž jsou sloupky (na rozdíl od Ameriky, kde se koláče skládají přímo na sebe). Ve viktoriánských dobách se přidávala bílá poleva jako symbol peněz a společenského významu.

Dnes si páry vybírají různé příchuti a typy dortů, které odrážejí jejich osobní vkus a styl, od sýrových kol přes holé dorty ze smetanového krému až po celé stoly obložené sladkostmi. Podle dnešní tradice pár krájí dort společně, což nadále symbolizuje jejich spojení a slib navždy se starat jeden o druhého.

Louise a Gian (Velká Británie) krájejí svůj svatební dort. Snímek pořídil profesionální svatební fotograf Ross Harvey s využitím fotoaparátu D850 a objektivu AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED.

První tanec

První tanec se nám líbí, protože je to okamžik, kdy si dva zamilovaní lidé navzájem úplně a dočista podlehnou. V dávných časech bývalo zvykem, že ženich svou nevěstu unesl a pochlubil se s ní svým přátelům při tanci kolem ohně ještě před začátkem oslavy. Je to také narážka na formální plesy, kde čestní hosté (v tomto případě nevěsta a ženich) zahajovali tanec valčíkem. Většina párů si dnes místo tradičního valčíku volí svou oblíbenou nebo pro ně významnou píseň a některé odvážné nevěsty a ženichové si dokonce připravují složitá taneční čísla, kterými chtějí své hosty ohromit.

Louise a Gian (Velká Británie) při polibku během svého prvního tance. Snímek pořídil profesionální svatební fotograf Ross Harvey s využitím fotoaparátu D850 a objektivu AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED.

Proslovy

Proslovy jsou na britských svatbách často zlatým hřebem oběda a naslouchá se jim s chutí, jásotem, smíchem a plnými skleničkami. Otec nevěsty, jako hostitel, začne s přípitkem nevěstě a ženichovi, často se podělí o vzpomínky z nevěstina dětství a potom přivítá ženicha do rodiny a poděkuje hostům za účast. Následuje ženichovo poděkování rodině nevěsty, hostům a rodičům, po čemž ženich složí poklonu nevěstě a poděkuje družičkám, že jí pomohly s přípravou na tento velký den.

Od proslovu svědka se samozřejmě očekává, že vyvolá největší bouře smíchu. Prozradí něco z doby, kdy byl ženich ještě svobodný, a často přidá několik vtipů, obvykle na ženichův účet. Důležité je najít tón, který bude vhodný pro všechny, nikoho neurazí, ale přitom pobaví a obstará nejnezapomenutelnější proslov dne!

Britská nevěsta Louise se směje a pokřikuje při poslechu svatebních proslovů. Snímek pořídil profesionální svatební fotograf Ross Harvey s využitím fotoaparátu D850 a objektivu AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED.