Francouzské svatební tradice od Nessy

Levandule

Levandule je už dlouho nedílnou součástí tradic kolem svateb v Provensálsku. Tato květina je symbolem radosti a štěstí novomanželů, takže je často různými způsoby zakomponována do obřadu.

K oslavení nevěsty a ženicha je často zvykem, že na ně hosté na konci obřadu levandule házejí. Protože házení rýže nebo pšenice dnes na svatbách po celé Francii již není tak vhodné, řada párů se místo toho rozhodne pro levanduli. Je to hezký způsob, jakým mohou hosté popřát manželskému páru štěstí a spokojenost, když se vydávají na novou společnou cestu životem.

Další tradicí v Provensálsku, která souvisí s levandulí, je položení kytice levandulí pod matraci novomanželů, aby jim do manželství přinesla štěstí a vášeň. Také je běžné, že se do nevěstiných svatebních šatů zastrčí malý sáček s levandulí, který má zajistit šťastné a plodné manželství.

Některé nevěsty dokonce začínají zahrnovat levanduli do svého účesu a nosí ji jako součást květinové koruny. A nakonec je předání kytice levandulí novomanželům také symbolem nekonečného štěstí.

Marie (Francie) s věnečkem z levandulí. O této květině se říká, že přinese novomanželům radost a štěstí. Snímek pořídila profesionální svatební fotografka Chloé Lapeyssonnie s využitím fotoaparátu D850 a objektivu AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G.

Zajištění pěkného počasí

Počasí je hlavní věc, kterou pár při svém svatebním dnu nemá pod kontrolou. Pověrčivé nevěsty a ženichové dodnes dodržují některé tradice pro zajištění pěkného počasí a zahnání deště. Při jedné z tradic, obzvlášť populární v severní Francii, snoubenecký pár obětuje vejce svaté Kláře. Obětování vajec, která jsou symbolem života a plodnosti, se obvykle koná v klášteře spojeném s patronkou sv. Klárou - ochránkyní klidu v manželství. Protože jméno sv. Kláry (St. Claire) lze interpretovat jako „jasno“, má se za to, že přinese pro svatební den páru pěkné počasí. Dnes jsou častější peněžní dary známé jako „papírová vejce“ a na oplátku se pak jménem páru modlí za pěkné počasí jeptišky z kláštera.

Francouzská nevěsta Marie nabízí mísu vajec sv. Kláře, aby si ve svatební den zajistila pěkné počasí. Snímek pořídila profesionální svatební fotografka Chloé Lapeyssonnie s využitím fotoaparátu D850 a objektivu AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G.

Tanec „danse de la brioche“

Běžnou svatební tradicí ve Vendée je tanec „danse de la brioche“. Velký bochník, který běžně váží kolem 15 kg, obvykle daruje kmotra nebo kmotr jednoho ze snoubenců. Ženich musí po večeři nejprve pronést bochník okolo a předvést tanec, který je náročný na sílu, rytmus a rovnováhu. Potom jsou k tanci s bochníkem vyzváni všichni muži a po vyříznutí středu je bochník předán ženským účastnicím svatby. Po posledním tanci s bochníkem jej všichni svatební hosté snědí.

Marie a Nicolas (Francie) předvádějí „danse de la brioche“. Snímek pořídila profesionální svatební fotografka Chloé Lapeyssonnie s využitím fotoaparátu D850 a objektivu AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G.