České svatební tradice od Lucie

Chomout

Tato svatební tradice se odehrává po obřadu, ve většině případů poté, co hosté dorazili na svatební hostinu. Ženichovi přátelé mu nasadí na krk krásně zdobený koňský chomout, který symbolizuje jeho svázání manželstvím. Také to znamená, že manželství je někdy řehole, pokud pár netáhne za jeden provaz. K tomu navíc nevěsta dostane bič se stuhami, což demonstruje, kdo bude v manželství držet otěže.

Lukáš (Česká republika) má po obřadu kolem krku chomout symbolizující jeho svázání manželstvím. Snímek pořídili profesionální svatební fotografové Simona Smrčková a Kamil Saliba s využitím fotoaparátu D850 a objektivu AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1,8G.

Rozbíjení talířů

Tradice zametání střepů z rozbitého talíře na svatbě je první tradice, kterou organizuje obsluhující personál. Na začátku svatební hostiny člen personálu popřeje novomanželům hodně štěstí a je pronesen přípitek. Během přípitku člen personálu „náhodou“ upustí talíř schovaný pod tácem, který drží. Podle tradice musí novomanželé zamést střepy.

Tyto porcelánové střepy symbolizují štěstí a řinkot při jejich rozbíjení zahání zlé duchy, kteří by chtěli novomanželům ublížit. Společné zametání je pro nevěstu a ženicha symbolický úkol. Ukazuje, že si musí stále pomáhat, a to nejen při problémech v manželství, ale i při domácích pracích. Také je velmi důležité, kdo se chopí lopatky a kdo smetáčku. Podle tradice s tím, kdo zametá, bude „zameteno“ a ten, kdo si vzal lopatku, bude mít v manželství poslední slovo. Novomanželé by si také měli nechat jeden střep pro štěstí.

Lukáš a Nikola (Česká republika) zametají střepy z rozbitých talířů jako symbol toho, že si v manželství budou pomáhat. Snímek pořídili profesionální svatební fotografové Simona Smrčková a Kamil Saliba s využitím fotoaparátu D850 a objektivu AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED.

Voda nebo vodka

Svatby jsou spojeny s řadou různých přípitků pronášených rodiči, svědky, družičkami, přáteli, samotnými novomanželi atd. Některé přípitky nemají jen jediný účel popřát novomanželům hodně štěstí, ale mohou sloužit i k předpovědi budoucnosti vztahu – totiž který z manželů bude chodit do hospod!

Kamarád nebo člen obsluhujícího personálu postaví na tác dvě skleničky, jednu s vodou a jednu s čirým alkoholem – obvykle vodkou. Novomanželé si před přípitkem vezmou každý jednu skleničku. Pokud si ženich vzal vodu, bude po večerech zůstávat doma; pokud si vybral alkohol, bude pravděpodobně chodit do hospod!

Lukáš a Nikola (Česká republika) pijí vodu a vodku při svatebním přípitku – ale co je co, je překvapení! Snímek pořídili profesionální svatební fotografové Simona Smrčková a Kamil Saliba s využitím fotoaparátu Nikon D850 a objektivu AF-S NIKKOR 20 mm f/1,8G ED.