Nina Berman

Fotožurnalistika

Doufám, že snímky odhalí hlubší myšlenky o společnostech, které jsou dostatečně bohaté na to, aby takto nakládaly s potravinami a o tom, co znamená přejídání – a to se netýká jen jídla, ale také spotřebního zboží. Spotřeba je v naší kultuře vysoce oceňována, ale nakonec nás také zničí.

Příběhy

Když se v jídle soutěží

Soutěže jedlíků jsou fenoménem především v USA. Obvykle trvají dvě až deset minut a účastníci soutěží o hotovost nebo jiné ceny v disciplíně nacpání se obrovským množstvím jídla. Soutěže jedlíků se vyvinuly z tradičních soutěží v jezení koláčů na venkovských trzích, ale celoamerickou popularitu získaly díky soutěži v jezení párků v rohlíku na svátek 4. července na Coney Islandu, která probíhá každý rok již od sedmdesátých let. Nina Berman zkoumá americkou subkulturu jídla pro výhru ve světě zaplaveném spotřebou.
Otázka: Co vás vedlo k nápadu fotografovat soutěže jedlíků?

Před lety jsem fotografovala slavnou soutěž Nathan’s Hot Dog Eating Contest, která se na svátek 4. července koná na Coney Islandu v New Yorku. Bylo to nádherné a trochu děsivé současně, ta jsem si řekla, že by tato subkultura soutěžních jedlíků mohla být docela zajímavá.

Otázka: Co jste musela při plánování fotografování zvažovat a jak dlouho jste byla na cestách?

Prošla jsem si různé soutěže a hledala tu správnou kombinaci profesionálních i amatérských jedlíků. Každý skupina využívá jiné přístupy a má jinou atmosféru. Uvědomila jsem si, že musím brát v úvahu barvu potravin, protože jsem chtěla fotit detaily a nechtěla jsem skončit u jedné barvy nebo textury. Zajela jsem na několik míst kolem New Yorku a na jedno na Floridě. Celkem mi to zabralo několik měsíců více či méně intenzivní práce.

Otázka: Jak jste si vybírala soutěže k fotografování?

Vybírala jsem podle typu jídla a možnosti dostat se do blízkosti soutěžících, protože jsem potřebovala, aby tvář vyplnila celý snímek pořizovaný se 180mm objektivem. Pomáhal mi asistent s blesky mimo osu fotoaparátu.

Otázka: Co bylo největší výzvou tohoto projektu?

Nesmát se tolik, abych nemohla stisknout závěrku. A rychlost soutěže – vše bylo hotovo během pár minut.

Otázka: Co vás při tomto fotografování nejvíce překvapilo?

Svým způsobem jsem si to představovala, ale po prvním fotografování jsem zjistila, že snímky mohou být velmi symbolické a emocionální tak, jak jsem si to původně vůbec nepředstavovala. Když se někdo mezi sousty snaží nadechnout, vyzařuje kombinaci dušení a touhy současně. Svým způsobem to shrnuje naši kulturu. Neuvědomovala jsem si ani to, že jde o soutěž jednotlivců, takže zaznamenám snímky vítězství a porážky.

Otázka: Našla jste nějaký snímek, který vyniká nad ostatní?

Opravdu se mi líbí ta žena s borůvkovým koláčem. Snímek vypadá téměř jako nábožný zážitek. Mám ráda, když snímky odhalí něco, co jsem si nepředstavovala a možná v okamžiku fotografování ani neviděla. To je to pravé kouzlo fotografie.

Otázka: Na jaký problém jste chtěla tímto projektem upozornit?

Fakt, že spotřebováváme sami sebe až do udušení a z nějakého důvodu nás to baví.

Otázka: Jaký fotoaparát a objektivy jste používala a proč?

Fotografovala jsem aparátem D800E, který jsem v tu dobu používala. Podle mého názoru vytváří soubory nejlepší velikosti a kvality. Používala jsem starší 180mm objektiv s manuálním zaostřováním, protože jsem neměla 70–200mm zoom a potřebovala jsem dlouhý objektiv. Navíc jsem si tento objektiv zamilovala v dobách práce s analogovou technikou.

Otázka: Jak by se měli čtenáři cítit, když tyto snímky uvidí?

Snímky by měly zaujmout, přitáhnout pozornost, vést k zamyšlení a malinko napovědět k odmítnutí.

Otázka: Chtěla byste čtenáře tohoto příběhu podnítit k nějakému rozhodnutí nebo akci?

Rozhodně ne v tom smyslu, aby začali chodit na soutěže jedlíků nebo je naopak bojkotovali! Skutečně doufám, že snímky odhalí hlubší myšlenky o společnostech, které jsou dostatečně bohaté na to, aby takto nakládaly s potravinami, a o tom, co znamená přejídání – a to se netýká jen jídla, ale také spotřebního zboží. Spotřeba je v naší kultuře vysoce oceňována, ale nakonec nás zničí.

Otázka: Co byste poradila nadšenému fotožurnalistovi, který by chtěl udělat podobný projekt?

Ať se baví a najde si svůj vlastní vizuální přístup.

Otázka: Co byste udělala jinak, kdybyste měla šanci fotografovat toto téma znovu?

Když se ohlédnu zpět, asi bych ráda natočila několik zpomalených videonahrávek.Poznejte ostatní ambasadory značky Nikon