Marsel van Oosten

Příroda a krajina

Moje snímky představuji můj osobní pohled umělce na svět přírody

Životopis

Marsel van Oosten se narodil v Holandsku. Svoji kariéru nastartoval v reklamě. Ze začátku pro něj bylo fotografování prostředkem, jak uniknout zběsilému tempu reklamního byznysu. Na výpravě v Tanzanii ale stanul tváří v tvář s faunou přírodního parku Serengeti a zahořel pro fotografování divokých zvířat. O pět let později svět reklamy opustil a začal se živit jako fotograf na plný úvazek. A nikdy toho nelitoval.
Jeho fotografie najdete v galerií a muzeích všech koutů světa. Svoje renomé si získaly kompozicí, prací se světlem, barvami a perspektivou. Marsel při fotografování usiluje o přehlednou a nepřeplněnou kompozici, aby se oko diváka mohlo soustředit na vnitřní grafický výraz snímku.
Díky tomuto přístupu ho ověnčila řada prestižních cen. Patří mezi ně například ocenění Wildlife Photographer of the Year pro nejlepšího fotografa přírody roku, které uděluje britské Natural History Museum, ocenění Travel Photographer of the Year (TPOTY) za cestovatelskou fotografii nebo mezinárodní ocenění International Nature Photographer of the Year pro fotografy přírody (které mu v rámci International Photography Awards udělili dvakrát).
V jeho vitrínce na ceny také trůní první ceny pro evropského fotografa přírody European Wildlife Photographer of the Year (Natural History Museum) a ocenění Nature’s Best International Photography Awards, dvě první místa v ocenění Travel Photographer of the Year (TPOTY) a několik umístění v kategorii fotografů přírody cen Wildlife Photographer of the Year (Natural History Museum).
V současné době Marsel cestuje mezi Nizozemskem a Jižní Afrikou a společně se svou producentkou Daniellou Sibbing provozuje turistické výpravy specializované na fotografování přírody.Co je v mé brašně

Portfolio mých fotografií je hodně rozmanité. Proto se naprosto nedokážu obejít bez toho, abych měl po ruce širokou nabídku vybavení do různých prostředí, kde fotím. Potřebuji vybavení, na které se můžu spolehnout i v těch nejnáročnějších podmínkách, ať už fotografuji ohrožené druhy zvířat, přírodu nebo daleké krajiny. Široký sortiment fotoaparátů a objektivů značky Nikon mě nikdy nenechal na holičkách.Nikon D850

D850 je dokonalý univerzál. Tvoří ústřední pilíř každého mého focení. Nabízí ideální kombinaci rozlišení, rychlosti a lehkosti. Je úžasně univerzální a hodí se pro široké spektrum druhů fotografie. Podle toho, co fotím a za jakých podmínek, tvoří při fotografování přírody i zvířat D850 fotoaparát, který tvoří základ a příležitostně doplňuji dalšími. Jedno je ale jisté: v mé brašně se už zabydlel nastálo. Nikdy bych nikam nevyrazil bez něj.

Zobrazit fotoaparát

Nikon Z 7

Používání modelu Z 7 mi přineslo úplně nové zážitky. Protože používá široký, 55mm bajonet, vpouští hodně světla. A to je pro fotografování přírody ideální. Zvláště to platí v případech, když nemůžete ovlivnit míru světla, se kterou pracujete. Taky jsem si zamiloval, jak je Z 7 lehký. Rychle se z něj stal fotoaparát, který si beru prostě proto, že můžu. Je úžasně kompaktní, takže se mi do brašny vejde vždycky.

Zobrazit fotoaparát

Nikon D5

Po D5 jsem vždycky sáhl při fotografování zvířat. Dokáže pořídit sérii až 12 sn./s a má výborné AF sledování a přehledný hledáček. To se hodí, když fotografovaný subjekt mění směr, například když fotíte ptáky za letu. Má také ohromně bytelnou konstrukci. Je to prostě fotoaparát, po kterém sáhnu, když mířím do extrémně náročných podmínek. Ať už s D5 zamířím do divoké písečné bouře nebo vánice, vždycky přežije.

Zobrazit fotoaparát

NIKKOR Z 24–70 mm f/4 S

Kombinace Z 7 s novými objektivy Nikon pro mirrorless fotoaparáty mi skvěle fungovala. Do současnosti jsem je mohl vyzkoušet v široké řadě různých krajin světa, od ledovců v Antarktidě až po africkou savanu. Ještě větší dojem na mně udělal ultraširoký bajonet Nikon Z tohoto fotoaparátu, díky kterému vpouští objektiv na celé políčko snímače více světla. Výsledné snímky jsou ostré od okraje po okraj a vyznačují se živými barvami. Tento objektiv si určitě vezmu na příští expedice.

Zobrazit objektiv

AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED

Když fotíte s objektivy se zoomem, můžete se vyjádřit opravdu kreativně. Když se spojí velice širokoúhlý objektiv 14–24 mm a světelná clona f/2,8, získáte ideální objektiv pro fotografování v noci. Skvěle se hodí také na krajiny. Tento objektiv je pro mně jedničkou, ať už se chystám na focení Mléčné dráhy nebo natáčení časosběrného videa.

Zobrazit objektiv

AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED

Objektiv 24–70 mm představuje další stálici pro krajinářskou fotografii. Protože má konstantní clonu o světelnosti f/2,8, jedná se o opravdu univerzální objektiv. Hodí se k fotografování za různých podmínek a vždy vám zajistí výjimečnou ostrost, barvy a kontrast. V mé výbavě prostě nesmí chybět.

Zobrazit objektiv

AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8G ED VR II

Objektiv 70–200 mm patří k mým nejoblíbenějším. Je ostrý jako břitva a díky svému rozsahu ohnisek mi nabízí obrovskou flexibilitu pro mé kreativní vyjádření. V krajinářské fotografii ho rád používám k izolování jednotlivých prvků nebo potlačení perspektivy. Při fotografování divokých zvířat zase v situacích, kdy chci do kompozice zahrnout i životní prostředí zvířete a vytvořit fotografii vyjadřující vazbu mezi zvířetem a krajinou, ve které žije.

Zobrazit objektiv

AF-S NIKKOR 180–400 mm f/4E TC1,4 FL ED VR

Toto je bezpochyby můj nejdůležitější objektiv na fotografování divokých zvířat. Dokáže rychle a přesně automaticky zaostřit, je skvěle ostrý a má báječný rozsah ohniskových vzdáleností. Stačí přepnout, a kdykoli potřebuji větší ohniskovou vzdálenost, stane se z něj objektiv s rozsahem 250–560 mm. Když se nějaké zvíře ode mě vzdaluje nebo se ke mně přibližuje, může na snímku zůstat pořád stejně velké. Snímky jsou vždycky ostré a každý pohyblivá část tubusu objektivu je utěsněná. Jedná se o ideální objektiv do špatného počasí nebo náročných přírodních podmínek.

Zobrazit objektiv

Poznejte ostatní ambasadory značky Nikon