Co vás žene jako fotografa?

Žene mě moje skutečná láska k fotografování. Dává vám to záminku ke zvědavosti a k tomu jak se dostat do životů lidí, a umožňuje mi to zapojit se do zákulisí. Sport mám velmi rád, ale vždy jsem měl větší zájem získat snímek, který jsem chtěl, a výsledek hry byl pro mě až na druhém místě. Také mám velmi rád soutěžní prvek. Vždy chci být nejlepší bez ohledu na to, proti čemu stojím, a abych toho dosáhl, vždy do toho dávám 110 %.

Máte svého oblíbeného fotografa?

Fotografie, která mě asi nejvíc inspiruje, je ikonický snímek Neila Leifera pořízený shora, na kterém je zachycen Muhammad Ali při oslavě důležitého vítězství v roce 1966. Pro sportovního fotografa se jedná o historický moment, který byste si přáli zachytit sami.

Můj oblíbený snímek, který jsem pořídil sám, je z přátelského fotbalového zápasu mezi Švédskem a Anglií, který se konal v roce 2012 ve Stockholmu. Jednalo se o první historický snímek na novém stadionu Friends Arena a trvalo mi měsíce, než jsem s funkcionáři stadionu domluvil možnost umístit fotoaparát pod střechu nad hřištěm. Moje úsilí se vyplatilo a výsledkem byl fantastický snímek Zlatana Ibrahimoviče po vstřelení branky, za který jsem získal cenu „Swedish Picture of the Year“ v kategorii „Sportovní zprávy“.

Jak dlouho už používáte výrobky značky Nikon?

Fotoaparát Nikon jsem poprvé použil v roce 2008 na Olympijských hrách v Pekingu. Použil jsem fotoaparát Nikon D3, který byl prostě neuvěřitelný. V té době to byl naprosto nejlepší fotoaparát pro profesionální fotografy. V roce 2009 jsem se rozhodl přejít na výlučné používání fotoaparátů Nikon, protože jejich kvalita byla mnohem lepší, zejména automatické zaostřování a možnosti vysoké citlivosti ISO. Pro sportovní fotografii jsou také výborné objektivy NIKKOR, protože jsou schopné zachytit snímky v rychlém pohybu.

Jaká je vaše nejoblíbenější výbava značky Nikon a proč?

Jsem opravdu nadšený z fotoaparátu Nikon D5, nové vlajkové lodi značky Nikon v oblasti digitálních jednookých zrcadlovek. Je rychlejší než předchozí modely a automatické zaostřování je prostě fantastické. To opravdu pomáhá při sportovní fotografii, protože fotografujete objekty, které se pohybují mimořádně rychle, a vy si nesmíte nechat ujít jediný okamžik. Mám velké štěstí, že jsem ambasadorem značky pro fotoaparát Nikon D5 a myslím si, že se skvěle hodí ke mně a mou oblast fotografování. Také se hodně těším, až vyzkouším novou akční videokameru Nikon KeyMission 360, práce s ní bude určitě velmi zábavná!

Jak se cítíte ve své nové roli evropského ambasadora značky Nikon?

Jsem velmi nadšený a poctěný tím, že jsem byl vybrán jako jeden z evropských ambasadorů značky Nikon. Pro mě jako pro fotografa je takovýto druh uznání od tak zavedené a respektované značky fotoaparátů neuvěřitelný. Z pozvání jsem byl naprosto unesený a to, že mám být ambasadorem fotoaparátu Nikon D5, tento pocit ještě umocňuje. Je mi ctí být součástí toho všeho.

Doufám, že inspiruji i ostatní a že můj osobní a osobitý styl inspiruje další fotografy – zejména ty, kteří mají rádi sportovní fotografování.

Vidíte ve své roli nějaký pokrok?

Doufám, že inspiruji širší publikum, a věřím, že mi tato prestižní role pomůže tohoto cíle dosáhnout. Jsem velmi ambiciózní, takže chci, abych prostřednictvím programu ambasadora značky Nikon mohl dosáhnout něčeho, čeho nebylo dříve dosaženo. Rád pracuji na původních projektech a v posledních několika měsících se stále více zajímám o Kubu, takže uvidíme!

Z čeho jste ve své nové roli nadšen nejvíce?

Nadšený jsem ze spousty věcí, ale především je to možnost setkat se s novými lidmi na různých akcích, například Photokina. Chci lidi inspirovat a naučit je nové věci. Chci jim dávat nové nápady, aby mohli jít a stát se sami dobrými fotografy.