Nikon Imaging | Česká republika | Europe

George Karbus

Příroda

Chci ukázat, že příroda je tady pro nás. Věřím, že pokud chceme zachránit náš svět, musíme jej milovat – a to je přesně věc, kterou chci v lidech podnítit.

O speciálním projektu

Ambasador značky Nikon, George Karbus, umožňuje nahlédnout do života pod hladinou našich ohromných oceánů prostřednictvím svých cest po celé zeměkouli a zachycováním jedinečné krásy podmořského světa a jeho pozoruhodných živočichů.Otázka: Kde začala vaše fotografická pouť? Co vás inspirovalo k fotografování podmořského života?

Když jsem byl malý, tatínek mě učil šnorchlovat v Černém moři, a vždy jsem trávil hodně času volným potápěním na Mallorce. Později jsem se přestěhoval na západní pobřeží Irska a vše se propojilo. Tohoto úžasného samotářského delfína skákavého jsem nalezl u pobřeží a s využitím svých fotoaparátů Nikon D70 a D200 jsem trávil čas fotografováním tohoto živočicha a jeho pohybů.

Otázka: S jakými problémy se potýkáte při fotografování zvířat pod vodou?

Pracuji hlavně s velkými a rychlými savci, jako jsou velryby a delfíni, takže největším problémem je být připraven rychle se pohybovat.

Otázka: Jak při volném potápění v oceánu zajistíte, abyste nerušil tato zvířata v jejich přirozeném prostředí?

Měl jsem ty nejlepší učitele! Patnáct let volného potápění a tisíce hodin ve vodě s respektem k mořským živočichům, jak jsem se učil plavat spolu s nimi.
Tyto zkušenosti mě naučily, jak se potopit bez úsilí a jak proplouvat či klouzat vodou. Naučil jsem se číst řeč těla mořských savců, což je zkušenost, kterou používám na každém místě na světě, které navštívím.
Věřím, že nejlepší snímky jsou výsledkem propojení se zvířecím objektem, kdy je zvíře uvolněné a cítí se dobře ve vaší přítomnosti.

Otázka: Jak vám vaše vybavení Nikon pomáhá fotografovat oceán a krajinu, stejně jako podmořský svět?

Nikon D850 s objektivem AF-S FISHEYE NIKKOR 8–15 mm f/3,5–4,5E ED tvoří vynikající sestavu pro většinu mých podmořských snímků. Líbí se mi automatické zaostřování a vysoké rozlišení přístroje D850, jeho rychlost a schopnosti za nízké hladiny osvětlení z něho činí vynikající všestranný fotoaparát.


Otázka: Jaké sdělení byste chtěl v rámci vašeho speciálního projektu Nikon zprostředkovat?

Pomocí mého příběhu chci ukázat, že příroda je tady pro nás. Chci inspirovat lidi, aby se vrátili zpět k přírodě a propojili se s ní.
Neustále odčerpáváme zdroje potravy zvířatům v oceánu, což bude mít vážné důsledky pro přírodní ekosystémy, a současně je nyní nemožné ignorovat dopad změny klimatu na náš přírodní svět a jeho druhy.
Díky internetu a sociálním médiím máme lepší přístup k informacím a obsahu o naší planetě a o tom, jak můžeme pomoci s její obnovou. Věřím, že pokud chceme zachránit náš svět, musíme jej milovat – a to je přesně věc, kterou chci v lidech podnítit.


Poznejte ostatní ambasadory značky Nikon