DAVID YARROW

Příroda a umělecká fotografie

Jen s fotoaparátem Nikon D850 a několika objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností NIKKOR v ruce se David vypravil, aby zachytil kontrast těchto dvou výrazných oblastí východní Afriky a postavil slony z národního parku Amboseli proti pečlivě naaranžovaným snímkům místních gangsterů z Dandory, předměstí Nairobi – lokality, kde se nachází jedna z největších skládek odpadu na světě.

O speciálním projektu

Evropský ambasador značky Nikon a výtvarný fotograf David Yarrow zachycuje divokou přírodu Keni, od pouličního života v uspěchaném hlavním městě, po divokou přírodu národního parku Amboseli.

Otázka: Proč jste si vybrali Keňu jako místo pro váš speciální projekt?

Chtěl jsem přijet do Keni, protože ji dobře znám, zejména Amboseli, kde jsem během své kariéry strávil spoustu času. Myslím si, že pracovat na místě, kde se cítíte pohodlně a sebevědomě, pomáhá skutečně zefektivnit proces plánování a logistiky projektu, jako je tento, a to dokonce předtím, než vytáhnete fotoaparát. Amboseli je mé oblíbené (a nejlepší) místo na světě pro fotografování slonů. Je to drsný a živelný amfiteátr s 2 000 slony, jeden z největších na světě, a není pochyb o tom, že jsem na tomto výjimečném místě pořídil několik mých oblíbených snímků. Dandora v Nairobi nabízí něco jiného a pojí se s mým dalším fotografickým stylem, což jsou naaranžované scény na místech, které jsou občas velmi vzdálené našemu běžnému každodennímu životu. Hromada odpadků o 30 akrech v Dandoře nabídla zcela jedinečné prostředí a podnětné vizuální prvky.

Otázka: Jaké téma spojuje tato dvě místa a snímky, které jste pořídil?

Nejsem fotograf divoké přírody a nápad zrealizovat tyto dva úkoly v jednom týdnu ukazuje dvě stránky mé fotografické „osobnosti“.

Stejná země, 500 kilometrů od sebe, naaranžované nebo přirozené, tyto fotografie jsou jasným příkladem toho, co mě motivuje – odkrývání vztahů mezi lidmi a divokou přírodou a pozorování toho, jak se mohou odehrávat v různých prostředích.

Ano, výsledné snímky byly naplánované jinak a využívají různá místa, ale spojuje je několik věcí: kompozice definovaná chováním, možnost si zvolit, co do nich zahrnu, resp. co z nich vyřadím, a především možnost ukázat dvě neuvěřitelné stránky této země. Spousta lidí slyší slovo Keňa a představí si úžasnou divokou přírodu a národní parky, ale Nairobi je jiné. Stále je tu spousta míst, kde se vyskytuje násilí a gangy, a město, zejména Dandora, se stále potýká s odpadky a ekologickými problémy. Chtěl jsem, aby měly tyto městské snímky stejný niterní dopad jako záběry slonů.

Garden of Eden.
Vyfoceno s fotoaparátem Nikon D850 | 1/500 s | f/7,1 105 mm | ISO 250 | AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED

Otázka: Jak se aranžovaná práce liší od fotografování objektů v jejich přirozeném prostředí?

Rád si vybírám místa, která jsou naprosto odlišná od čekohokoliv, co pozorovatel předtím viděl, ať je to město duchů v Montaně nebo místo, na kterém proběhla občanská válka, jako například Súdán. Nebo v tomto případě Nairobi, kde se nachází pár drsných míst procházejících obdobím nepokojů. Je to zcela jiný kognitivní proces než fotografování divoké přírody, které často spočívá v hledání nejlepší pozice, ze které vyfotografujete, co se děje. U tohoto typu fotografování se nemůžete lineárně postupovat od předem vymyšlené představy až po koncepci, protože jestli zvíře nechce spolupracovat, nic s tím neuděláte. U naaranžované práce máte jasnou představu o tom, jaký by měl být výsledek. Dává vám to mnohem víc kontroly, ale je to také reálná zkouška vašich fotografických schopností. Kompozice je konečně ve vašich rukou, a to mám rád.

Otázka: Jak se připravujete na takto velké a rozsáhlé projekty?

Musím zdůraznit důležitost fáze plánování a rešerše projektu. Udělejte si domácí přípravu a spolupracujte s lidmi v terénu, kteří vám pomohou získat přístup k vzácným vizuálním podnětům, které potřebujete. Naštěstí jsem znal oblasti v Keně velmi dobře a věděl jsem, že rovná krajina bude vhodná pro dramatické vizuální podněty s jasným pozadím. Musíte se také obklopit úžasným týmem lidí, kteří vám co nejvíce zjednoduší život. Chyba, kterou dělají mnozí fotografové, je ta, že jim stačí pocit nadšení z cesty na speciální místo, ale když na něj dorazí, nemají naplánováno, co tam budou dělat. Naštěstí jsme měli v Keni úžasný tým, který mi pomáhal s duševní a vizuální přípravou a dopředu kontaktoval správné lidi, abychom mohli pracovat bezpečně.

Otázka: Jak jste se vypořádal s tím, že jste v Amboseli nalezl slony s obrovskými kly?

Kromě toho, že je tato část Keni domovem několika stád majestátních slonů, je také domovem hrstky největších a nejelegantnějších slonů na světě, které jsou jinak známí jako „big tuskers“. Těchto nádherných stvoření, jejichž kly jsou tak dlouhé, že se dotýkají země, bohužel zůstalo v divočině už jen 22.

Už dříve jsem byl v této části světa, abych tato mimořádná zvířata fotografoval, a věděl jsem, že mám dobrou šanci spatřit zde tyto největší slony znovu. Jmenuje se Tim, a když ho uvidíte, pochopíte, že už nikdy nic jemu podobného fotit nebudete. Je samozřejmé, že když jsme v terénu, musíme dávat pozor, abychom Tima v jeho přirozeném prostředí nedráždili. Vychází to ze zkušeností a pomoci od hlídačů. Spíše než abychom vyvíjeli nátlak nebo měnili jeho každodenní rutinu, jsme pouhými pozorovateli jeho života.

Výsledná fotografie je čelním pohledem na tohoto slona v celé jeho kráse, s detaily odhalujícími strukturu jeho kůže, ctižádost a inteligenci v jeho očích a také krásné kly, které si pyšně nese. A to je přesně to, co jsem sem přijel zachytit.

Nalevo: Colossus. Vyfoceno s fotoaparátem Nikon D850 | 1/1250 s | f/8 200 mm | ISO 200 | AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II
Napravo: The Walk of Life. Vyfoceno s fotoaparátem Nikon D850 | 1/1600 s | f/5 400 mm | ISO 160 | AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VR

Otázka: Jaké vybavení jste při focení používal?

Ať použijete na vyfotografování slona jakýkoliv objektiv, pokud přitom sedíte v jeepu, každý, kdo rozumí fotoaparátům nebo možnostem vašeho vybavení, pozná, že byla fotografie pořízena z umělé pozice v autě. Proto abyste zachytili kolosálnost slona v celé jeho kráse, musíte fotografovat ze země. Můžete to udělat buď tak, že budete ležet pod jeepem (který slouží jako vaše ochrana, i když ošidná), použijete dálkové ovládání (podle počasí) nebo zvolíte možnost, kterou jsem u tohoto snímku upřednostnil já – dostanete se tak blízko, jak je to ještě bezpečné. Protože jsem s Timem pracoval už předtím, důvěřoval jsem mu a rozuměl jsem jeho chování dostatečně na to, abych se k němu přiblížil asi na 20 až 25 metrů. Vzhledem k tomu, jak jsem byl blízko, nepotřeboval jsem nic delšího než dokonale ostré objektivy AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II nebo AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED, což jsou oba neuvěřitelné objektivy Nikon s pevnou ohniskovou vzdáleností a těsným výřezem. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností si u projektů jako je tento vybírám téměř vždy.

Zpoza fotoaparátu jsem chtěl Tima vyfotit v jeho přirozenosti, ne jak nutně pobíhá kolem, ale jak se prostě v klidu věnuje svým věcem. To znamená, že jsem nepotřeboval spoustu snímků za vteřinu, ale super ostré rozlišení. Fotoaparát Nikon D850 byl k tomu ideální. Také to znamená, že pokud chcete fotografii vytisknout v životní velikosti (což mám v plánu), bude kvalita snímku stejně dobrá, jako na počítačové obrazovce.

Na profil zástupce poručíka gangu jsem použil objektiv AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G. Má působivou, zlověstnou tvář a ta byla díky portrétovým možnostem širokoúhlého 35mm objektivu perfektně zachycena.

The Debt Collector.
Nikon D850 | 1/200 s | f/3,5 35 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Otázka: Jak jste se připravoval na fotografování v Nairobi?

Dandora v Nairobi je velmi obtížné místo na fotografování. Nachází se zde jedna z největších skládek odpadu s takovým množstvím chemického odpadu, že musíte nosit masku. Obyvatelé předměstí bohužel pociťují zdravotní rizika, která tato skládka přináší.

V této oblasti je také silná kultura gangů a ještě předtím, než jsem tento výlet podnikl, jsem věděl, že chci pořídit portréty některých z nich. Předem jsme kontaktovali zástupce poručíka gangu, abychom se ujistili, zda se toho chtějí účastnit. Pomocí této neobvyklé lokality jsem chtěl vytvořit něco biblického. Nejde o to pořídit portrét jednotlivce v ošuntělé oblasti v Nairobi, jde o to ukázat něco k zamyšlení. Abychom dosáhli takového rozsahu, použili jsme žebřík, abychom záběr vyzdvihli. Tento snímek je ztělesněním vizuálního rozdělení, kontrastu velmi inteligentních a zdatných mužů v černých oblecích na pozadí skládky odpadů.

Dandora.
Nikon D850 | 1/2000 s | f/10 105 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED

Otázka: Jakým těžkostem jste během vašeho speciálního projektu čelil?

Byl jsem v Amboseli asi 25krát v různých obdobích roku. Výlet značně ztěžovalo neočekávaně vysoké množství dešťových srážek, a abych byl upřímný, nebyl jsem na to úplně připravený. Terén byl promáčený, přístup byl obtížný (popravdě jsme několikrát uvízli), a proto bylo těžké předvídat a přijít na to, kde by se mohli sloni nacházet (protože to je obvykle tam, kde není voda). Další výzvou bylo světlo.

Černobílý snímek by měl být jako klavír. Klavír má 88 kláves a nejlepší klavírista hraje na všechny. Černobílý snímek by měl přecházet od přeexponovaných světlých oblastí po sytě černou a obsahovat trochu od všech odstínů mezi nimi.

Což je těžké, když je světlo ploché, a světlo během naší cesty bylo ošidné, zejména v Dankoře. Žádný fotograf nechce být omezený jen na „klávesy uprostřed“, ale já jsem často byl, což pořízení dokonalého snímku ještě více ztěžovalo. Žádný snímek by samozřejmě nebyl kompletní bez potíží a tato cesta jistě ukazuje, jak důležité je přizpůsobit se okolnostem a reagovat spontánně.

Otázka: Co pro vás znamená, že můžete dělat takový projekt s Nikonem?

Považuji vždy za štěstí, že jsem fotograf, a jsem vděčný za to, že Nikon byl během mé kariéry pořád se mnou. Každý projekt je důležitý, ale tento projekt je symbolem mého blízkého vztahu s touto značkou, jejími fotoaparáty a objektivy, skrze které se dívám téměř každý den a které mi umožnily pořídit pár snímků, které byly rozhodující pro mou kariéru. Doufám, že tento projekt bude inspirovat ostatní, aby realizovali své zájmové projekty, mířili vysoko, co se týče kvality a jedinečnosti záběrů, a co nejvíce cestovali, aby viděli mimořádné a nečekané věci.

Poznejte ostatní ambasadory značky Nikon