17-12-2020

DVĚ AKTUALIZACE FIRMWARU PŘEDSTAVUJÍ ROZŠÍŘENÉ FUNKCE FOTOAPARÁTŮ ŘADY NIKON Z

Amsterdam, Nizozemsko, 17. prosince 2020: Společnost Nikon s potěšením oznamuje, že výstup videa RAW*¹, *² z fotoaparátů mirrorless Z 7 a Z 6 bude nyní kompatibilní s externími záznamovými zařízeními vyráběnými společností Blackmagic Design*³  .

Aktualizace firmwaru umožní záznam vysoce kvalitních videí fotoaparáty Z 7 a Z 6 nejen ve formátu ProRes RAW, ale rovněž ve formátu Blackmagic RAW. Video ve 12bitovém formátu RAW 4K UHD nebo Full HD lze zaznamenat na externí rekordér připojený k fotoaparátu Z 7 nebo Z 6 prostřednictvím HDMI, což rozšiřuje možnosti záznamu videa RAW a dále podporuje produkci pokročilých projektů v oblasti videa.

Kromě toho je video ProRes RAW zaznamenané na externí záznamové zařízení Ninja V firmy Atomos kompatibilní rovněž s nejnovějšími funkcemi nastavení citlivosti ISO a barevné teploty, přidanými do aplikace Apple Final Cut Pro verze 10.4.9 a novějších. To rozšiřuje možnosti editace videa při použití aplikace Final Cut Pro.

Podporu výstupu videa ve formátu RAW na externí záznamové zařízení Blackmagic Design lze povolit na fotoaparátech, které již byly servisně upraveny na výstup videa RAW, a to prostřednictvím jednoduché aktualizace firmwaru na verzi 3.2 bez nutnosti dalších servisních zásahů ze strany společnosti Nikon.

Před stažením aktualizace firmwaru je nutná úprava interního nastavení fotoaparátu v autorizovaném servisu Nikon, aby došlo k povolení výstupu videa ve formátu RAW. Tato služba bude zpoplatněna místně stanovenými poplatky.


*¹  Funkci výstupu videa ve formátu RAW ze za poplatek aktivovat v autorizovaném servisu Nikon.
U fotoaparátu Z 7 je výstup videa ve formátu RAW možný pouze u videí Full HD zaznamenaných ve formátu videa založeném na formátu FX a u videí 4K UHD zaznamenaných ve formátu videa založeném na formátu DX. U fotoaparátu Z 6 je výstup videa 4K UHD a Full HD ve formátu RAW možný o obou volitelných formátů videa, tj. u videí založených na formátu FX i na formátu DX.
*³  Zařízení Atomos Ninja V a nyní také Blackmagic Video Assist 5˝ 12G HDR a Blackmagic Video Assist 7˝ 12G HDR lze použít pro záznam videa Nikon RAW ve formátu ProRes RAW nebo Blackmagic RAW. Správná činnosti není zaručena u jiných než výše uvedených rekordérů (k 17. prosinci 2020).