29-07-2019

VÍTĚZOVÉ SOUTĚŽE NIKON PHOTO CONTEST 2018–2019

Amsterdam, Nizozemsko, 29. července 2019: Společnost Nikon Corporation vám s potěšením představuje vítěze soutěže Nikon Photo Contest 2018–2019. Soutěž Nikon Photo Contest jsme poprvé pořádali v roce 1969. Tento rok tedy slaví své 50. výročí. Zařadila se mezi největší fotografické soutěže na světě. Do ročníku 2018–2019 jsme dostali rekordních 97 369 přihlášek od 33 000 účastníků ze 170 zemí a oblastí. Přihlášky jsme přijímali do tří kategorií: Open (Volná tvorba), Next Generation (Nová generace) a Short Film (Krátký film).

Vítězové soutěže Nikon Photo Contest 2018–2019

Open Award Gold Prize (Zlatá medaile v kategorii Volná tvorba): Hope (Naděje)
Thaib Chaidar (Indonésie)

Next Generation Gold Prize (Zlatá medaile v kategorii Nová generace): Fanghua – (Prchavé chvíle mládí)
Tu Jinghan (Čína)

Short Film Gold Prize (Zlatá medaile v kategorii Krátký film): Exulansis
Sara Crochet (USA)

Vítěze vybrala nezávislá mezinárodní porota sudích. Předsedal jí celosvětově uznávaný umělecký ředitel Neville Brody, který si tak zopakoval svou úlohu hlavního porotce z minulého roku.

Při úvahách o tomto ročníku soutěže Nikon Photo Contest Neville Brody prohlásil:

„Tato soutěž nám pokládá řadu různých otázek. Je mezi nimi třeba ‚Jakou úlohu bude hrát fotografování v budoucnu?‘. Fotografování vnáší do našich životů změny. Je všude, kam se podíváme. V současnosti vidíme svět daleko častěji ve formě snímků než slov. Je to jazyk, kterému rozumí všude na světě. Má vliv na to, co jsme jako lidé a společnost vlastně zač, a jeho význam může jenom vzrůstat. Široké spektrum snímků, kterým se podařilo získat ocenění (a příběhy, které vypráví, jejich spojení a překvapivé prvky), se stane inspirací pro vzrušující diskuzi na téma světa, ve kterém žijeme, a způsobů, jimiž na něj nahlížíme.“

Při výběru vítězů, kteří v jednotlivých kategoriích získali zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili, jsme zohledňovali řadu různých kritérií. Posuzovali jsme například, jak snímek ladí s tématem kategorie, jak silné předává sdělení a jak je kreativní. Kromě pěti zlatých medailí získalo jedno přihlášené dílo cenu Participants’ Choice (Volba účastníků) a další, speciální ocenění jsme udělili v rámci oslav padesátého výročí soutěže Nikon Photo Contest. Celkem bylo uděleno 47 ocenění.

Vítěz ocenění Grand Prize (Hlavní cena) bude vyhlášen na oficiálním udílení cen v Tokiu 23. srpna 2019.

Všechny vítězné fotografie a videa i podrobné informace o jejich přihláškách najdete na webu soutěže Nikon Photo Contest 2018–2019.

Soutěž Nikon Photo Contest si klade za cíl obohatit kulturu fotografování stejným dílem pro profesionální i amatérské fotografy. Jedná se o událost mezinárodního významu. Od první soutěže, která se konala v roce 1969, nám 440 000 fotografů z celého světa poslalo přes 1 710 000 přihlášených snímků.