29-05-2019

Ambasador značky Nikon Pieter Ten Hoopen dokumentuje příběhy lásky párů a rodin zasažených globální uprchlickou krizí

Amsterdam, Nizozemsko, 29. května 2019 – Nový fotografický projekt ambasadora značky Nikon Pietera Ten Hoopena odkrývá inspirující milostné příběhy párů a rodin, které byly zasaženy dnešní globální uprchlickou krizí.

Při cestách do Turecka a Mexika dokumentuje Pieter přetrvávající lásku a sílu těch, kdo byli donuceni utéci ze své rodné země. Jeho cílem je pomoci překonávat stereotypy a stigmata spojovaná s uprchlíky tím, že vypráví jejich individuální milostné příběhy – což je něco univerzálně sdělného – a líčí, jak pomocí těchto vztahů kráčejí k lepší budoucnosti.

Osob, které přesídlily mimo svůj domov, ať už z důvodů ekologických, politických, ekonomických nebo kulturních, je dnes víc než kdy dříve. K dnešnímu dni je na světě 68,5 milionů lidí donucených utéci z domova, z toho téměř 25,4 milionu uprchlíků. A z nich je více než polovina mladších 18 let¹. Pieter, vybavený fotoaparáty Nikon D850 a mirrorless Z 7 a objektivy NIKKOR, chtěl podat zprávu o této krizi novým způsobem a představit lidi jako osobnosti – ne jako statistický údaj.

Vytváření nového pohledu
Pieter, který se proslavil svojí cenami ověnčenou fotožurnalistikou a vyprávěním příběhů, pracuje vždy na osobních projektech, pro které má slabost, zejména se zaměřením na humanitární krizi a válku.

Pieter dodává: „V reportážích o uprchlících se dnes lidé často stávají jen údaji – fakty a čísly. Chtěl jsem se na to podívat jinak. Co pro lidi znamená utéci z vlastního domova, a proč? Jak můžeme porozumět tomu, čím tito lidé prošli? Jednou z nejzákladnějších věcí nás všech je láska, a proto jsem chtěl vytvořit příběh, který se točí kolem lásky jako motoru našich životů, který nám umožňuje být pozitivní, mít naději, a pomáhá nám překonat těžké časy.“  

Hledání útočiště
Pieterův projekt začal dokumentováním životů migrantů, kteří uprchli ze Sýrie a nalezli útočiště v Istanbulu, a uprchlíků ze známých karavan migrantů cestujících k hranici mezi USA a Mexikem po útěku ze Střední Ameriky. Pieterovy fotografie, od párů pronásledovaných konkurenčními gangy až po rodiče doufající, že zajistí svým dětem bezpečný domov, zobrazují nejen krutou realitu života uprchlíků, ale i to, jak důležité zůstávají city a mezilidské vztahy.

Pieter dodává: „Většina lidí, které jsem fotografoval, utíká před chudobou, násilím, politickým útlakem nebo klimatickými změnami – a překvapilo mě, jak otevřeně hovoří o lásce. Tito lidé mají za sebou velmi krušné zážitky, jaké z naší západní perspektivy často nedokážeme pochopit, a při své cestě k cíli se spoléhají na lásku a vztahy. Láska je pro ně nástrojem k přežití – a možná tím nejsilnějším.“

Vybavení
K pořizování intimních statických snímků používal Pieter při své cestě fotoaparát D850, kvůli jeho rychlosti, rozlišení a citlivosti. K filmování pak nový fotoaparát mirrorless Z 7. Vedle těchto fotoaparátů byl Pieter ještě vybaven objektivem AF-S NIKKOR 28 mm f/1,4E ED.

Pieter dodává: „D850 je pro mě jedním z ideálních fotoaparátů, který je skvělý na statické snímky. V terénu používám dvě těla a jedno si nechávám v hotelu jako zálohu. Také jsem měl šanci vyzkoušet přístroj Z 7, který pro mě byl novou zkušeností. Při své práci musím hodně chodit, běhat i skákat, a k tomu byl fotoaparát Z 7 díky své lehkosti vynikající. Digitální hledáček znamená, že to, co vidíte skrz objektiv, také dostanete – takže použití na cestách je ohromně snadné.“

Program speciálních projektů společnosti Nikon Europe

Program speciálních projektů společnosti Nikon Europe nabízí ambasadorům značky Nikon - jimiž jsou talentovaní a vlivní fotografové z celé Evropy - příležitost realizovat vysněné projekty. Program tvoří součást nekončícího odhodlání společnosti Nikon podporovat inspirující fotografy, poskytovat jim platformu k realizaci projektů, pro které se nadchli, a současně vytvářet společenství vizuálních umělců, kteří touží dělat věci jinak.

Další informace o Pieterově projektu naleznete na jeho stránce Speciální projekt

Použité vybavení

Během projektu používal Pieter následující vybavení:

● Fotoaparáty:
   ⚬ D850 
   ⚬ Z 7

● Objektivy: 
   ⚬ AF-S NIKKOR 28 mm f/1,4E ED
   ⚬ AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G 

O Pieterovi

Pieter Ten Hoopen je zkušený a mezinárodně uznávaný fotograf a filmař žijící ve švédském Stockholmu. Pohybuje se mezi redaktorskou prací, osobními projekty a komerčními zakázkami a do širokého okruhu jeho věrných zákazníků patří New Yorker, časopis New York Times, Le monde nebo Plan international.

¹  https://www.unhcr.org/figures-at-a-glance.html