30-04-2019

Ambasadoři značky Nikon Bénédicte Kurzen a Sanne De Wilde dokumentují složitosti života dvojčat v Nigérii.

Amsterdam, Nizozemsko, 30. dubna 2019 – Nový fotografický projekt ambasadorů značky Nikon Bénédicte Kurzen a Sanne De Wilde se zabývá rozporuplnými názory na dvojčata v současné nigérijské společnosti. Fotografky se vybavily fotoaparáty D850, Z 7 a objektivy NIKKOR a seznámily se s komunitami v Igbo-Ora, kde se rodí více dvojčat než kdekoli jinde na světě¹, ve městě Abúdža, které pro dvojčata v zemi zastupuje temnější stránku historie, a v Kalabaru, kde se tradice a názory změnily.

Počty narozených dvojčat v západní Africe jsou přibližně čtyřikrát vyšší než ve zbytku světa¹. V reakci na tyto vysoké počty narozených se po celé Nigérii objevily rozporuplné názory a zvyky – od oslavování přes oddanost až po démonizaci. V řadě oblastí se staví svatyně, kde se uctívá duch dvojčat, jsou podporována v přijetí své stejnosti a cítí se šťastně, že mají takové neoddělitelné pouto. Jinde se objevují zprávy o zabíjení dvojčat, protože jsou považována za zlá.

Překonávání předsudků
Před tímto projektem vždy pracovaly samostatně, nyní Bénédicte a Sanne spojily síly, aby se seznámily s postavením dvojčat v Nigérii, a to nejen s vnímáním ze strany společnosti, ale také s jejich genetickým spojením prostřednictvím působivých portrétů a kompozic s interagujícími dvojčaty.

Komentáře Bénédicte Kurzen:Symbolické významy se dvojčatům přisuzují na nejrůznějších místech světa. Nikde však víc než v Nigérii. Vzhledem k negativním titulkům, kterým byla tato země vystavena ohledně zacházení s dvojčaty, jsme se chtěly podívat blíže na složitou mytologii, která za touto temnou historií stojí, a také si udělat širší obrázek s ohledem na to, že na většině míst jsou dvojčata uctívána.“

Rozporuplné názory
Jejich dvanáctitýdenní cesta začala v Abúdži, kde se ještě před pár lety stále objevovaly zprávy o pronásledování dvojčat, k němuž nedaleko docházelo s použitím metod, jako je otrava. Vzhledem ke zvýšenému riziku smrti matky při porodu dvojčat někteří lidé stále pohlížejí na dvojčata jako na nebezpečí pro společnost nebo jako na lidi s „divnými schopnostmi“.

Oproti tomu město Igbo-Ora oslavuje svou kulturu dvojčat, označuje se za „domov národa dvojčat“ a pořádá Festival dvojčat. Skoro v každém domě se tu najdou aspoň jedna dvojčata a místní lidé to oslavují.

Komentáře Sanne De Wilde: „V západních společnostech se na vztah dvojčat pohlíží biologicky, ale v Africe jde o duchovní spojení, které si vytvoříte, když sídlíte dělohu. V Igbo-Ora jsou dvojčata podporována v přijetí stejnosti a jedná se s nimi, včetně oblékání a jídla, stejně až do hodně pozdního věku. Tuto symetrii jsme chtěly na svých snímcích předat.“

Kalabar, město v jižní Nigérii, představuje oblast, kde se přesvědčení místních změnilo. Koncem 19. století se sem přestěhovala skotská misionářka Mary Slessor a otevřela tu v odlehlé vesnici kliniku. Díky tomu, že vychovávala dvojčata, úspěšně ukončila místní praxi zabíjení novorozených dvojčat u etnika Ibibio. Dnes její odkaz stále žije a v Nigérii i v Evropě je vzpomínána s ohledem na pozitivní dopad jejího úsilí. 

Vybavení
Obě fotografky použily k zachycení více než padesáti dvojčat ve třech různých částech země fotoaparát D850 vzhledem k jeho kombinaci rozlišení, rychlosti a citlivosti k působení světla. Bénédicte také v poslední fázi projektu v Kalabaru používala Z 7 spolu s objektivem NIKKOR Z 24–70 mm f/4 S. Výbavu jim doplňovaly objektivy AF-S NIKKOR 35 mm f/1,8G ED, AF-S NIKKOR 58 mm f/1,4GAF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED.

Sanne poznamenává: Kvalita obrazu je u fotoaparátu D850 tak skvělá, že bez ohledu na to, jaký záběr chcete, ať už širokoúhlý nebo portrét, víme, že výsledek bude dokonale ostrý a citlivě zachytí světlo, jemné nuance i výraz. Lehké a kompaktní tělo fotoaparátu Z 7 je v naší práci také neocenitelné a nemůžeme se dočkat, až ho budeme moci ještě důkladněji vyzkoušet při budoucích projektech.“

Když mluví o zaujetí projektem, Bénédicte uzavírá: „Cílem tohoto projektu je porozumět složitostem toho, jak se v Nigérii zachází s dvojčaty, nikoli věc zjednodušovat. Hovořily jsme se sourozenci, kteří jsou na to, že jsou dvojčata, a na mimořádné spojení, které jim to přináší, ohromně hrdí. Jiná dvojčata se narodila do společnosti, kde je existence dvojčat odsuzována, a ze strachu se snaží vyhýbat symetrii a stejnosti. Poznávaly jsme zemi, její společenství a komunitu dvojčat a viděly jsme, jak se bolestná minulost postavení dvojčat stala důležitou součástí budoucnosti, v níž jsou dvojčata oslavována.“

Program speciálních projektů společnosti Nikon Europe

Program speciálních projektů společnosti Nikon Europe nabízí ambasadorům značky Nikon, které tvoří nadaní a vlivní fotografové ze všech koutů Evropy, příležitost uskutečnit projekty svých snů. Tento program zapadá do neutuchajícího snažení společnosti Nikon, kterým podporuje začínající ambiciózní fotografy a nabízí jim platformu, na které mohou uskutečnit projekty svého srdce. Současně budujeme komunitu umělců vyjadřujících se grafickými prostředky, kteří mají ambice dělat věci po svém.

Další informace o projektu Bénédicte a Sanne najdete na stránkách jejich speciálního projektu: Sanne & Bénédicte.

Vybavení

Při práci na projektu Bénédicte a Sanne používaly následující vybavení:

● Fotoaparáty:
   ⚬ D850 
   ⚬ Z 7

● Objektivy: 
   ⚬ NIKKOR Z 24–70 mm f/4 S 
   ⚬ AF-S NIKKOR 35 mm f/1,8G ED 
   ⚬ AF-S NIKKOR 58 mm f/1,4G 
   ⚬ AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED 

O Bénédicte a Sanne

Bénédicte a Sanne se setkaly prostřednictvím NOOR, skupiny eticky zaměřených fotografů, která v posledních deseti letech zaujímala stanoviska formou vyprávění příběhů.

O skupině NOOR

NOOR je globální, mnohojazyčný kolektiv vysoce uznávaných novinářů, autorů, fotografů, umělců a filmařů, kteří dokumentují a zkoumají náš svět a podávají o něm svědectví.

NOOR, jehož název je odvozen z arabského výrazu pro světlo, vznikl v roce 2007 jako platforma pro své členy, která převezme finanční kontrolu nad jejich prací a v proměnlivém mediálním prostředí využívá vlivu celé skupiny.

www.noorimages.com

¹  http://www.bbc.co.uk/worldservice/people/highlights/010607_twins.shtml