18-10-2018

Ambasador značky Nikon David Yarrow fotografuje zvířata a lidi, jejichž domovem je Keňa

Nová série snímků ukazuje kontrast dvou velmi odlišných tváří této fascinující africké země

Nová série snímků ukazuje kontrast dvou velmi odlišných tváří této fascinující africké země

Amsterdam, Nizozemsko, 18. října 2018 – Nový fotografický projekt evropského ambasadora značky Nikon a uměleckého fotografa Davida Yarrowa zachycuje dvě odlišné stránky africké Keni – od obrovských slonů národního parku Amboseli, kteří jsou také známí jako sloni s obrovskými kly, až po gangy rušného hlavního města Nairobi.

Jen s fotoaparátem Nikon D850 a několika objektivy NIKKOR s pevnou ohniskovou vzdáleností se David vypravil, aby zachytil kontrast těchto dvou výrazných oblastí východní Afriky a postavil slony z národního parku Amboseli proti pečlivě naaranžovaným snímkům místních gangsterů z Dandory, předměstí Nairobi – lokality, kde se nachází jedna z největších skládek odpadu na světě.

The Walk of Life – Nikon D850 | 1/1600 s | f/5 | 400 mm | ISO 160 | AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VRII

Colossus – Nikon D850 | 1/1250 s | f/8 | 200 mm | ISO 200 | AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II

Sloni s obrovskými kly – národní park Amboseli

Rozlehlá savana národního parku Amboseli je domovem mnoha divokých zvířat, z nichž nejvýraznější jsou stáda volně žijících slonů afrických. Park je domovem několika největších slonů na světě – slonů s obrovskými kly, které jsou tak dlouhé, že sahají až na zem. Tito obrovští savci mají v rezervaci vždy „přednost v jízdě“, lidé je chrání, ale přitom jim dopřávají volnost. David už park navštívil několikrát předtím, přál si zachytit velkolepost těchto úžasných tvorů africké Keni přímo ze země a přiblížit se k nim tak jako ještě žádný jiný fotograf před ním.

David Yarrow říká: „Amboseli je pro mě oblíbeným místem, kde můžu fotografovat tahle neuvěřitelná zvířata. Je to divoké, živelné jeviště, domov více než dvou tisícovek slonů, navíc skvělá lokalita pro fotografování slonů s obrovskými kly v jejich přirozeném prostředí. Jakmile jednou spatříte tak ohromného slona, je vám jasné, že nic podobného už ve své kariéře nezažijete. Vždycky jsem měl a budu mít úctu k jejich síle, velikosti a téměř lidské inteligenci, která jim jasně vyzařuje z očí.“

Během tohoto projektu David sledoval pohyb Tima, jednoho z největších slonů s obrovskými kly v parku. Protože zkušenost s fotografováním tak velkých slonů má David už z dřívějška, použil fotoaparát Nikon D850 s objektivy AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VRAF-S NIKKOR 200 mm f2G ED VR II, díky kterým mohl zachytit tyto tvory z blízka, a objektiv AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED, který zajistil ostrý obraz v celém obrazovém poli na snímku, na němž stádo slonů kráčí do dálky krajinou. 

Pouliční život v Dandoře, předměstí Nairobi

Druhou polovinu cesty strávil David v Dandoře, na východním předměstí Nairobi, které je zřejmě nejznámější svou obrovskou skládkou odpadků zabírající více než 3 000 akrů. To Davidovi nabídlo zcela jiný pohled – neméně divoký než v národním parku Amboseli – rušné město, kde nechybí ani kultura gangů, ani výrazné problémy životního prostředí.

David říká: „Předměstí Nairobi Dandora představuje úplně jiný svět než park Amboseli, fotografovat ho ale bylo stejně náročné i fascinující. Skládka odpadků stojí úplně mimo cokoliv, co jsem kdy v životě viděl, navíc byla plná chemického odpadu. Stále se tady můžete běžně setkat s gangy, takže i fotografování může být riskantní. Musel jsem se pohybovat opatrně.“

Stejně jako v Amboseli chtěl David zachytit scénu, která bude západní kultuře na míle vzdálená. David s předstihem kontaktoval členy místního gangu, kteří souhlasili, že se nechají fotografovat. Pak je postavil do přímého kontrastu s jejich okolím – v elegantních černých oblecích na pozadí hory odpadků. 

The Debt Collector – Nikon D850 | 1/200 s | f/3,5 | 35 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Dandora – Nikon D850 | 1/2000 s | f/10 | 105 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED


Davidovy snímky díky srovnání naaranžovaných portrétů s těmi nejpřirozenějšími výjevy ukazují, jak lze zachytit silné soudržné fotografické série pomocí různých technik: “Při fotografování zvířat ve volné přírodě si musíte dát pozor na to, abyste byli ve správné pozici pro zachycení vážného a emotivního snímku, přesto nejste pány situace. Když vám zvíře nedovolí, abyste ho fotografovali, nic s tím nenaděláte. U naaranžovaných snímků si můžete všechno předem naplánovat a pak se toho držet – od prvního konceptu až po finální snímek. Zjistit, jestli dokážete zachytit onen perfektní okamžik, který jste si naplánovali, je skutečným testem vašich fotografických schopností. Oba styly byly pro mě opravdu důležité, když jsem portrétoval tyhle dvě naprosto odlišné oblasti Keni, abych našel spojení mezi lidmi a divokými zvířaty, kteří tady žijí.

Během své cesty používal David fotoaparát Nikon D850 v kombinaci s objektivy AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4GAF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR IIAF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VR.

Celý příběh si přečtěte zde.

Evropští ambasadoři značky Nikon

Program Evropští ambasadoři značky Nikon zahrnuje talentované a vlivné umělce, kteří používají nejnovější technologie z oblasti fotografie a své znalosti sociálních trendů k tomu, aby zastupovali současnou dobu. Společnost Nikon vyzvala Davida k realizaci jeho vysněného fotografického projektu na základě toho, že je všeobecně uznáván jako umělecký fotograf.

Další informace o Davidově projektu naleznete na jeho stránce Speciální projekt.

Použité vybavení

Během projektu používal David následující vybavení:

• Nikon D850
• AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED
• AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G    
• AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II    
• AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VR

Kdo je David

David Yarrow se narodil v roce 1966 ve skotském Glasgow. S fotografováním začal již v útlém věku a jako 20letý stál na hřišti finále Světového poháru v Mexico City a fotografoval pro časopis The Times. V ten den David nafotil slavný snímek Diega Maradony držícího Světový pohár. Následně byl pozván k fotografování Olympiády a mnoha jiných sportovních akcí. Trvalo však mnoho let, než dospěl do své komfortní polohy, kterou je dokumentování světa přírody evokativními a působivými fotografiemi života na zemi, kterými si získal rostoucí zájem sběratelů umění. V roce 2018 se David pevně etabloval jako jeden z nejprodávanějších výtvarných fotografů na světě.

Všechny snímky jsou chráněny autorskými právy patřícími Davidu Yarrowovi.