19-06-2018

Look Deeper: Společnost Nikon a fotograf Tomas Sentpetery se rozhodli proniknout pod povrch evropských turistických destinací

Nové snímky byly pořízeny objektivy NIKKOR FX a DX a zobrazují známá místa z perspektivy nad povrchem i pod ním

Amsterdam, Nizozemsko, 19. června 2018: Společnost Nikon dnes zveřejnila jedinečnou sérii snímků, na kterých fotograf Tomas Sentpetery zachytil oblíbené evropské turistické destinace. Nahlédl přitom pod jejich „slupku“ a vyfotil je z perspektivy nad povrchem i pod ním.

S vědomím toho, že každá scenérie skrývá víc, než se na první pohled zdá, se Tomas vydal do pěti evropských turistických destinací (Londýn, Paříž, Krakov, Neapol a jižní pobřeží Španělska) a pořídil tam originální fotografie. Vyzbrojil se několika těly fotoaparátů a objektivy sérií NIKKOR FX i DX a vydal se na průzkum, při kterém se mu podařilo zachytit výjimečná místa nacházející se pod známými památkami. Pořízené snímky dokazují, že ať už se jedná o opuštěné chodby londýnského metra, úchvatné solné doly ve městě Wieliczka u Krakova nebo o rozlehlý španělský jeskynní komplex Barrio de Cuevas, který je největším troglodytickým systémem v Evropě, na své objevení stále čeká spousta neprozkoumaných míst. Kompletní sérii snímků si můžete prohlédnout zde.

Londýnský Big Ben a opuštěná stanice Aldwych v londýnském metru.
Snímek nad zemí: AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8E ED VR
Snímek pod zemí: AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED

Podzemí neapolské oblasti je protkáno chodbami historického Bourbonského tunelu.
Snímek nad zemí: AF-S DX NIKKOR 10–24 mm f/3,5–4,5G ED
Snímek pod zemí: AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8E ED VR

Díky prolínání různých kultur a světoznámým památkám jsou evropská historická města pro turisty i fotografy doslova rájem na zemi. Tomas se ale rozhodl pro jiný pohled. Při focení povrchové části evropských turistických destinací* se spoléhal na objektivy NIKKOR DX a na tělo Nikon D7500. Snímky z podzemí pak pořídil pomocí objektivů NIKKOR FX a fotoaparátu Nikon D850, který představuje vlajkovou loď společnosti.

Barrio de Cuevas ve španělském městě Guadix – největší evropský jeskynní komplex
Snímek nad zemí: AF-S DX NIKKOR 16–80 mm f/2,8–4E ED VR
Snímek pod zemí: AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8E ED VR

Nadzemní část scenérie z Krakova, níže solné doly v nedalekém městě Wieliczka
Snímek nad zemí: AF-S DX NIKKOR 10–24 mm f/3,5–4,5G ED
Snímek pod zemí: AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED

Tomas Sentpetery k projektu řekl> „Všude okolo nás se nachází ještě další, skrytý svět. Chtěl jsem lidem ukázat, že oblíbené turistické destinace mohou nabídnout daleko více, než se může na první pohled zdát. Než se vydáte na cestu, něco si o daném místě zjistěte a nebojte se nahlédnout do jeho nitra. S tou správnou sadou vybavení a touhou po dobrodružství můžete na cestách zachytit opravdu výjimečné snímky.“
 
Tomas snímky pořídil s tímto vybavením:
• Nikon D850 – Nejnovější fotoaparát řady FX, který nabízí špičkovou kombinaci vysokého rozlišení, rychlosti a citlivosti na světlo. Jeho snímač se 45 miliony pixelů zachytí i nejmenší detaily. Výsledkem jsou ostré a brilantní snímky, na kterých jsou patrné i ty nejdrobnější struktury. Rozsah citlivosti ISO je 64–25 600, což se dobře hodí zejména k zachycení živých barev v prostředí s nízkou hladinou osvětlení. Fotoaparát je tak ideální ke zkoumání tmavého světa pod zemským povrchem.
• Nikon D7500 – Tento fotoaparát pro náročné dobrodruhy má nízkou hmotnost, je vybavený snímačem formátu DX s 20,9 miliony pixelů a tenkým výklopným monitorem, který umožňuje fotografům zaostřit a fotografovat i v těch nejnáročnějších pozicích. Citlivost ISO je možné navýšit až na 1 640 000 – fotoaparát Nikon D7500 tak dokáže při fotografování cestovatelských snímků maximálně využít množství světla, které je v danou chvíli k dispozici.

Vybavení řady FX:
• AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED – Tento extrémně širokoúhlý objektiv s vysokou světelností poskytuje ostrý obraz až do krajů obrazového pole, který je kvalitnější než u ekvivalentních objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností. Vysoká světelnost objektivu společně s antireflexní vrstvou Nano Crystal Coat snižuje výskyt reflexů a závoje. Objektiv se tak na cestách snadno vypořádá s jakýmikoli podmínkami.
• AF-S NIKKOR 24–70mm f/2,8E ED VR – Jedná se o nejpoužívanější profesionální objektiv z řady NIKKOR. Tento oblíbený širokoúhlý objektiv zaručuje výjimečný výkon při nízkých hladinách osvětlení a v celém rozsahu ohniskových vzdáleností poskytuje konzistentní expozici. V náročných podmínkách, které mohou na cestě nastat, chrání přední i zadní členy objektivu fluorová vrstva. Ta odpuzuje vodu, prach i nečistoty.
• AF-S NIKKOR 20 mm f/1,8G ED – Tento lehký a všestranný objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností je dokonalou volbou pro kreativní fotografy, kteří chtějí zdůraznit perspektivu a tvořit trochu jiné snímky. Objektiv je extrémně širokoúhlý, s ohniskovou vzdáleností 20 mm a výbornou maximální světelností f/1,8. Díky malým rozměrům je s objektivem možné pracovat i ve stísněných prostorech nebo při tvorbě reportážní fotografie – objektiv se vždy zhostí své úlohy se ctí.

Vybavení řady DX:
• AF-S DX NIKKOR 10–24 mm f/3,5–4,5G ED – Extrémně širokoúhlý objektiv s 2,4× zoomem má vysoce kvalitní optickou konstrukci, díky které je snazší pořídit minimálně zkreslené snímky s vysokým rozlišením i kontrastem. Objektiv je pro fotografy-cestovatele ideální především k zachycení krajiny, ke zvýraznění perspektivy nebo pro pořizování snímků ve stísněném prostředí.
• AF-S DX NIKKOR 16–80mm f/2,8–4E ED VR – Perfektní všestranný objektiv pro fotografy, kteří se snaží zachytit jedinečnou a neopakovatelnou kompozici. Objektiv má lehké tělo, vysokou světelnost f/2,8–4 a systém redukce vibrací. Díky tomu se přímo nabízí ke snadné tvorbě snímků přímo z ruky.
• AF-S DX NIKKOR 18–300 mm f/3,5–6,3G ED VR – Výkonný objektiv se 16,7× zoomem, který má dosah jako superteleobjektiv a dokonale se tak hodí pro cestovatelskou fotografii. Objektiv je všestranný a pyšní se malým tělem, což však nijak neovlivňuje kvalitu obrazu. Je také vybavený spínačem aretace zoomu, který funguje jako ochrana objektivu, pokud jste v pohybu.

­­­­Na závěr Tomas říká: „Ať už jsem fotil tmavé a stísněné prostory nebo rozlehlou otevřenou krajinu plnou kontrastů, díky použitým objektivům jsem se mohl snadno vypořádat s podmínkami každého z míst. Projekt ukazuje, jak je důležité mít pro pořízení toho správného snímku správný objektiv a nebát se kvůli zachycení skryté krásy míst posunout hranice svých schopností a maximálně využít možností vybavení.“

Fotografové, kteří se inspirují sérií „Look Deeper“ a budou chtít experimentovat a rozvíjet své fotografické schopnosti v oblasti cestovatelské fotografie, mohou využít propagační slevové akce na fotoaparát Nikon D7500 a objektivy NIKKOR, které používal i Tomas.

*Snímek londýnské věže Big Ben pořízený fotoaparátem Nikon D800 s objektivem AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8E ED

Tomas Sentpetery

Tomas Sentpetery se narodil na Slovensku, ale žije v Londýně. Je zkušeným fotografem krajiny a portrétů. Pro jeho živý fotografický styl jsou charakteristické záběry slavných londýnských památek na pozadí působivě barevné oblohy. Tomas také hodně cestuje po Evropě a užívá si objevování skrytých a ještě neprobádaných míst. Tomas doufá, že jeho nejnovější série snímků podnítí a inspiruje fotografy na cestách k tomu, aby při své další dobrodružné výpravě pronikli hlouběji do nitra scenérií.

Více informací o oceněných výrobcích společnosti Nikon naleznete na stránce www.europe-nikon.com