06/05/2013

Společnost Nikon oslavuje získání čtyř cen TIPA

Amsterdam, Nizozemsko, 6. května 2013 Společnost Nikon Europe dnes oznámila, že čtyři z jejích výrobků získaly prestižní ceny TIPA (Technical Image Press Association). 

 

Největší evropská asociace fotografického tisku TIPA udělila cenu „Nejlepší digitální jednooká zrcadlovka pro pokročilé uživatele" fotoaparátu Nikon D7100, cenu „Nejlepší kompaktní fotoaparát pro začátečníky" fotoaparátu Nikon COOLPIX S01, cenu „Nejlepší fotoaparát s velkým rozsahem zoomu" fotoaparátu Nikon COOLPIX P520 a cenu „Nejlepší objektiv kompaktních systémových fotoaparátů pro začínající uživatele " objektivu 1 NIKKOR 11-27,5 mm f/3,5-5,6 ED-IF systému Nikon 1. 

 

Ceny TIPA jsou udělovány na základě nezávislého každoročního hodnocení výrobků 29 fotografickými časopisy na pěti kontinentech. Odborná porota bere při určování vítězů jednotlivých kategorií v úvahu inovativnost výrobků, použití špičkových technologií, design a ergonomii, jednoduchost použití a poměr cena/výkon. 

 

Nicolas Gillet, produktový manažer kompaktních digitálních fotoaparátů společnosti Nikon Europe, říká: „Pro společnost Nikon Europe je skutečnou výsadou, že získala čtyři ceny TIPA v oblasti digitálních jednookých zrcadlovek, kompaktních fotoaparátů i objektivů NIKKOR. Naše řada fotoaparátů COOLPIX měla silný rok, včetně dvou oceněných modelů - stylového a snadno použitelného fotoaparátu S01 a neuvěřitelně všestranného fotoaparátu s velkým rozsahem zoomu pro všechny situace, přístroje COOLPIX P520."

 

Marina Gurevich, produktová manažerka společnosti Nikon Europe, říká: „Jsme velmi hrdí na to, že fotoaparát Nikon D7100 následuje úspěch svého předchůdce, který získal stejnou cenu v roce 2011. Je to fantastický úspěch, získat opakovaně ocenění v rámci širokého spektra námi nabízených výrobků."

Cena TIPA za nejlepší digitální jednookou zrcadlovku pro pokročilé uživatele: Nikon D7100

Komentář poroty TIPA: „Fotoaparát Nikon D7100 formátu DX je vybaven novým obrazovým snímačem CMOS s rozlišením 24,1 milionů pixelů a 51bodovým systémem automatického zaostřování zahrnujícím 15 snímačů křížového typu. Přístroj D7100 je schopen fotografovat frekvencí 6 sn./s při plné velikosti obrazu, resp. frekvencí 7 sn./s při použití nového režimu výřezu 1,3× z formátu DX (s o něco menší velikostí obrazu). Působivý 8,1cm (3,2") monitor LCD má stejně neodolatelné rozlišení 1 229 000 RGB pixelů, což zaručuje excelentní obraz při záznamu statických snímků i HD videosekvencí. Fotoaparát řadí do skupiny pokročilých přístrojů množství předvoleb Picture Control a efektů (dostupných pro statické snímky a videosekvence), stejně jako pokročilé fotografické funkce, odolná konstrukce z hořčíkové slitiny a závěrka testovaná na 150 000 pracovních cyklů."

Cena TIPA za nejlepší kompaktní fotoaparát pro začátečníky: Nikon COOLPIX S01

Komentář poroty TIPA: „Maličký fotoaparát S01 s 10,1 megapixely je vybaven 8,8mm (1/2,9") snímačem CCD a objektivem NIKKOR se skleněnou optikou a 3× zoomem s ohniskovou vzdáleností 29 až 87 mm (ekvivalent u kinofilmu). Přístroj s hmotností 96 g a rozměry 51,2 × 77 × 17,2 mm nabízí časy závěrky v rozmezí 1-1/2 000 s, citlivost ISO 80-1 600 a záznam HD videosekvencí ve formátu MOV (MPEG-4 a AVC/H.264). Kromě toho je k dispozici množství motivových programů a speciálních efektů plus korekce expozice ±2 EV. Expozice je řízena pomocí programové automatiky, která je výhodná pro kompaktní přístroj s jednoduchým ovládáním a miniaturními rozměry."

Cena TIPA za nejlepší kompaktní fotoaparát s velkým rozsahem zoomu: Nikon COOLPIX P520

Komentář poroty TIPA: „Fotoaparát COOLPIX P520 nabízí objektiv NIKKOR se skleněnou optikou, 42× zoomem s ohniskovou vzdáleností až 1 000 mm a redukcí vibrací (VR). Obrazový snímač s rozlišením 18,1 milionů pixelů disponuje rozsahem citlivostí ISO 80-3 200 a v některých režimech nabízí ještě další zvýšení maximální hodnoty citlivosti („push"). Fotoaparát P520 poskytuje řadu motivových programů a kreativních režimů a umožňuje uživateli navíc zaznamenávat videosekvence v množství volitelných formátů včetně Full HD. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 50 cm při použití nejkratší ohniskové vzdálenosti objektivu a 1,5 m při použití nejdelší ohniskové vzdálenosti; k dispozici je rovněž nastavení Makro od 1 cm na nejširším ohnisku. 8,1cm (3,2") výklopný a otočný monitor s 920 000 pixely poskytuje brilantní obraz zobrazující 100 % obrazového pole."

Cena TIPA za nejlepší objektiv kompaktních systémových fotoaparátů pro začínající uživatele: 1 NIKKOR 11–27,5 mm f/3,5–5,6 systému Nikon 1

Komentář poroty TIPA: „Objektiv NIKKOR 11-27,5 mm (ekvivalent 30-74 mm), který je stejně miniaturní jako všechny kompaktní systémové fotoaparáty Nikon 1, pro které je konstruován, měří pouhých 57,5 × 31 mm a váží jen 80 g. Objektiv obsahuje optickou konstrukci s 8 čočkami a 8 členy, sedmilamelovou irisovou clonu, 1 optický člen ze skel ED, 1 asférický optický člen a zaostřuje již na vzdálenost 0,3 m. Objektiv je vybaven vnitřním zaostřováním (IF), které pohybuje pouze skupinami čoček uvnitř tubusu objektivu, a minimálně zvyšuje hmotnost fotoaparátu při transportu a fotografování. Je tak ideálním základním objektivem s vynikající přenosností."