Nikon Imaging | Česká republika | Europe

27-07-2016

Objevte znovu kouzlo portrétů s objektivem AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED

Amsterdam, Nizozemsko, 27. července 2016: Společnost Nikon uvádí objektiv AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED a přidává tak další skvělý výrobek do své řady objektivů formátu FX s pevnou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností f/1,4. Jelikož se jedná o jediný objektiv na trhu s ohniskovou vzdáleností 105 mm, světelností f/1,4 a automatickým zaostřováním, jde o zásadní příspěvek do řady objektivů NIKKOR. Profesionálním fotografům, kteří chtějí dosáhnout nové tvůrčí úrovně v oblasti portrétní a módní fotografie, poskytne tento objektiv výjimečné estetické možnosti.

Objektiv AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED je důstojným nástupcem oblíbeného objektivu NIKKOR 105 mm f/2,5 společnosti Nikon. Bez ohledu na to, zda fotografové pracují s přirozeným světlem nebo ve studiu, poskytuje nová optická konstrukce objektivu bezkonkurenčně ostrý obraz v celém obrazovém poli a vysoce kvalitní reprodukci neostrých míst obrazu (bokeh). Ohnisková vzdálenost 105 mm a nejkratší zaostřitelná vzdálenost 1 m umožňují pořizovat věrné portréty vyplňující celé obrazové pole bez nutnosti tvorby výřezů. Kvalita obrazu při nízkých clonových číslech je nepřekonatelná a objekty jsou naprosto ostré i při fotografování se zcela otevřenou clonou.

Aby byl zaručen optimální výkon v portrétním režimu, věnovali inženýři společnosti Nikon zvláštní pozornost rozlišení obrazu v okrajových částech obrazového pole. Výsledkem je účinně minimalizovaná sagitální koma pro dosažení vynikající reprodukce bodových zdrojů světla jako jemných kruhových plošek i v okrajových částech obrazového pole. Potlačeny jsou úbytky světla u krajů obrazového pole pro získání rovnoměrně jasného obrazu v celém obrazovém poli i při fotografování při plně otevřené cloně a zaostření na nekonečno. Díky jedinečné optické konstrukci je nárůst intenzity rozmazání obrazu plynulý a výsledkem je jemná reprodukce neostrých míst bez hrubých přechodů. Výsledné snímky mají nezapomenutelnou prostorovou hloubku.

Dirk Jasper, Product Marketing Manager u společnosti Nikon Europe, říká: „Objektiv AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED je působivým doplňkem řady legendárních objektivů Nikon se světelností f/1,4. Navazuje na své vynikající předchůdce, kteří sahají až k prvním objektivům s bajonetem Nikon F, a jeho optický výkon a rozlišení jsou zcela výjimečné – dokonce překonává i špičkové portrétní objektivy společnosti Nikon s ohniskovou vzdáleností 85 mm. Od zachycení detailů jemných látek až po barevné odstíny ve vlasech fotografovaného objektu – tento jedinečný objektiv umožní fotografům, aby svým portrétům propůjčili velmi osobitý styl.“

Další klíčové vlastnosti

Kruhová clona s devíti lamelami
Devítilamelová kruhová clona redukuje ohyb světla a zajišťuje věrnou reprodukci prvků na scéně.

Vysoká rychlost, stabilita a plynulost
Elektromagnetický mechanismus clony umožňuje výjimečně stabilní automatické expozice i při rychlém sériovém snímání. Ultrazvukový zaostřovací motor Nikon SWM zaručuje plynulé, tiché a rychlé automatické zaostřování.

Legendární optika NIKKOR
Antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat potlačují výskyt reflexů a závoje. Tři optické členy ze skel ED (optická skla s extrémně nízkým rozptylem světla) minimalizují projevy barevné vady polohy. Fluorová vrstva Nikon chrání přední a zadní optický člen objektivu a usnadňuje jejich čištění.