ŽIVOTOPIS TOMÁŠE HULÍKA

TOMÁŠ HULÍK

Těžko říci, zdali je Tomáš Hulík více fotografem nebo kameramanem či režisérem. K tomu vystudovaným biologem a environmentalistou… Nicméně ať tento slovenský ambasador Nikonu kouká do hledáčku fotoaparátu, nebo sedí v pomyslné režisérské skládací židli či stojí za kamerou, téměř vždy je jeho doménou příroda.

Fotografie Tomáše Hulíka najdete v časopisech, jako je National Geographic, Geographic Traveller, GEO, Universum, Wildlife či v The Times, případně Daily Mirror. A přírodopisné filmy? Koukněte se na televizní kanály ARTE, NDR, WDR, ORF, Discovery Channel nebo třeba Al Jazeera…

„Keď už dlho točím, potom sa veľmi teším na fotenie ,a keď už dlho v jednom kole fotografujem, teším sa na filmovanie“, vysvětluje Tomáš Hulík své mediální dilema. I když se zpočátku bránil pod doměnkou zprofanovanosti fotit v Africe, dnes už ví, že zde je člověk součástí přírody. Ovšem stejně jako v Mongolsku nebo třeba při natáčení bobrů na Slovensku. Tomáš ke své tvorbě přistupuje s obrovským respektem k přírodě, což je ostatně velmi zřetelně vidět na jeho víceplánových kompozicích, kdy se nesoustředí jen na prosté „portréty zvířat“, ale snaží se ve svých záběrech zachytit okolní kontext. Nejspíše díky tomu působí jeho snímky – ať už statické, nebo pohyblivé obrázky – tak velmi přirozeně.