ŽIVOTOPIS TOMÁŠE HALÁSZE

TOMÁŠ HALÁSZ

Existuje-li na Slovensku někdo, kdo se snaží držet nad pomyslnou vodou vzhledem ke „globální zasíťovanosti“ vadnoucí slávu fotožurnalistiky, pak je jím právě Tomáš Halász. Sám držitel mnoha ocenění za fotoreportérskou práci o sobě říká: „V trinástich rokoch mi po prvom cvakaní kompaktom mama od niekoho požičala zrkadlovku, a to už ma pevne chytilo. A hneď som začal reportážou.“

Přestože je Tomáš Halász dnes už – jako spousta stejně orientovaných fotografů – na volné noze, nikdy nezanevřel na dřívější tvrdou školu, které se mu dostalo při práci pro tiskové agentury a jež ho podle jeho vlastních slov naučila přizpůsobit se nejrůznějším požadavkům, být rychlejší a adaptabilnější. Důkazem budiž například jeho nejznámější projekt Cesta do paláca – reportáž, přesněji spíše dokument z volební kampaně současného slovenského prezidenta Andreje Kisky, za který Tomáš s trochou nadsázky dostal více ocenění, než je fotografií v samotném vítězném souboru.

Dokumentu – ale i kratším reportážím – se Tomáš Halász věnuje také při svých osobních aktivitách pro nevládní organizace. Kromě toho působí jako šéfredaktor webu Mono.sk, kde nejen slovenská, ale i česká a zahraniční fotožurnalistika dostává prostor, který jí současná média na Slovensku, ale i třeba v Česku, příliš neposkytují.