ŽIVOTOPIS

PETR JAN JURAČKA

Lze-li někoho nazvat renesančním člověkem, pak je to právě Petr Jan Juračka. Kromě fotografie se věnuje i videu a časosběrům, fotí a natáčí také pomocí dronů. Zároveň také působí jako vědecký pracovník na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Publikuje v češtině a angličtině, a věnuje se popularizaci vědy na přednáškách pro děti. Do toho cestuje – samozřejmě, že s fotoaparátem – po všech koutech světa, kde však nevyhledává hotelové resorty, nýbrž zpravidla slézá hory, včetně těch nejvyšších. Aby toho nebylo málo, Petr Jan Juračka lektoruje workshopy Nikon školy, a obecně předává ostatním svoje zkušenosti ve fotografii, videu a pořizování časosběrů. A všechno, co Petr Jan Juračka činí, dělá s maximálním nasazením a vskutku výborně.

Velká část jeho práce se odvíjí od vědecké mikro- a makrofotografie. Mezi jeho nejoblíbenější techniky zobrazování přírody patří skládaná světelná a elektronmikroskopická mikrofotografie, makrofotografie či fotografie noční oblohy. A také časosběrná a letecká videa, pořízená drony řízenými rádii, či fotografování s použitím externích blesků a vlastnoručně vyrobeného příslušenství.