ŽIVOTOPIS

MAREK MUSIL

Když v devadesátých letech ve svém rodišti formoval různé hudební kapely, málokdo by hádal, že za pár let jednou provždy vymění bubenické paličky za fotoaparát. „Fotil jsem za bicí soupravou průhledy přes činely lidi tancující pod pódiem. Nic pořádného z toho nebylo, jen takový bizarní soubor mániček a dredatých holek“, říká k tomu Marek Musil. Když ho bohémský život přestal bavit, odcestoval do Izraele, kde strávil tři roky… s fotoaparátem samozřejmě. Pořídil zde nejen spoustu cestovatelských fotografií, ale dokumentoval zde také noční život na izraelských párty.

Kroměřížský rodák se poté z Blízkého východu nevrátil na Hanou ale do Prahy, kde začala jeho kariéra profesionálního fotografa. Zpočátku pracoval jako asistent reklamních fotografů, díky souhře šťastných náhod se ale několikrát dostal také do New Yorku, kde nasbíral spoustu cenných zkušeností zejména v módní fotografii. Americké portfolio mu po návratu domů otevřelo cestu do magazínů jako jsou Elle, Harper’s Bazaar a jiné. Módní a reklamní fotografie tak v současné době tvoří gros Markovy profesionální tvorby.

Ve Spojených státech se Marek Musil věnoval také podvodní reklamní a portrétní fotografii, což je velmi specifický žánr, který je v našich podmínkách málo vídaný. Při pravidelných cestách na Florida Keys kromě odpočinku vytvořil obsáhlý soubor podvodních fotek „Underwater Emotion“.

Jako téměř každý autor se Marek věnuje také volné tvorbě. Ta je v jeho podání aktuálně spojená s bizarním festivalem Burning man v USA a jeho „mimoamerickými klony“ Midburn v Izraeli a Africa Burn v Jihoafrické republice. Postupně dokumentoval tyto tři vizuálně úchvatné akce, aby svoji práci v roce 2017 zúročil několika autorskými výstavami a vydáním knihy Dust and Light – The Burning Man Collection.

Jeho další dlouholetý cyklus Backstage of Prague Fashion Week mapuje zákulisí pražského týdne módy. Černobílými snímky zachycuje atmosféru módního světa tak, jak jej veřejnost obvykle nemá možnost vidět. Marek nezapomíná ani na hudební svět, kterému věnoval velký kus mládí, a přestože dnes už sám aktivně v žádné kapele nepůsobí, pravidelně fotí známé muzikanty na jejich koncertech a hudebních festivalech.