ŽIVOTOPIS

LUCIE DRLÍKOVÁ

V dětství milovala prostředí fotokomory, kam ji sebou brával její otec, nicméně její profesní kariéra začala nejdříve prací top manažerky v korporátní sféře. Hluboce zakořeněný tvůrčí duch se naštěstí začal projevovat na dovolených v exotických destinacích, kdy se u Lucie Drlíkové propojila láska k potápění, a vůbec vodnímu živlu, s touhou zaznamenávat podvodní svět na fotografiích. Po nepříliš úspěšných počátečních pokusech s kompaktním fotoaparátem přišla na řadu první digitální zrcadlovka Nikon D90 v podvodním pouzdru, aby příběh této ambasadorky Nikonu začal nabírat patřičné tempo.

„Táta i brácha odjakživa fotili Nikonem, takže mě ani nenapadlo jít do jiné značky“, říká o svých počátcích fotografování pod hladinou sama autorka. Zpočátku zaznamenávala svět pod hladinou moří tak, jak jej příroda stvořila. Jeden volný den na pláži, nutný mezi potápěním a odletem domů, však jednoho dne všechno změnil.

„Já nedokážu ležet a nic nedělat. Tak jsem přemluvila kamarádku, jestli by si nevzala lehký šátek a nešla mi dělat modelku do moře“, prozrazuje Lucie, jak začalo její aranžované podvodní fotografování. Po zhruba pěti letech focení ve volném čase mezi prací a cestováním odešla na „volnou nohu“ a naplno se věnuje tomuto specifickému fotografickému žánru. Na otázku, zdali ještě vůbec fotí „na suchu“, Lucie odpovídá: „Asi osmdesát procent mých fotografií vzniká ve vodě. Takže na suchu jen ten zbytek.“

Lucie ke svojí tvorbě přistupuje autorským způsobem „od začátku až do konce“. Kromě toho, že svoje fotografie vymýšlí (a nápady si kreslí do jednoho z mnoha bloků), šije také sama kostýmy, vyrábí dekorace, líčí modelky, autorsky zkrátka prochází celým tvůrčím procesem. Jak o sobě sama říká, je snad jedinou podvodní fotografkou na světě, která takto „komplexně“ pracuje. Nejen díky tomu její fotografie získávají prestižní ocenění na mezinárodních fotografických soutěžích, a Lucie Drlíková je také absolutně nejúspěšnější autorkou soutěže Nikon kalendář v celé jeho jedenáctileté historii.