ŽIVOTOPIS

BRAŇO ŠIMONČÍK

První impulsy k zájmu o zachycování obrazu dostal Braňo už v dětství od svého tatínka, který je také fotografem. Profesionálně a s vášní se začal fotografování věnovat ve svých 20 letech, s příchodem prvních digitálních fotoaparátů.

Dnes Braňo fotí především módu a portréty a svojí tvorbou si získal věhlas v celém fashion světě. Svou kariéru však překvapivě nastartoval dokumentární prací – zájem veřejnosti i kritiků vyvolala především mezinárodně oceňovaná série snímků kubánských boxerů v Guantanámu. Poté se ale nechal vtáhnout do světa propracovaných střihů a perfektních těl. Současně s módou je jeho tvorba intenzivně přítomná i v oblasti portrétové a reklamní fotografie.

Branislav Šimončík je jméno, které rezonuje po celém světě a stojí za mnohými titulními stránkami a editorialy módních biblí. Jeho práce je vidět v těch nejlepších módních magazínech od Elle po pánský GQ a na svém kontě má prestižní spolupráce s topmodelkami jako Karolina Kurková, Eva Herzigová, Izabel Goulart nebo Winnie Harlow.

Braňův objektiv zachytil v doposud nepoznané podobě i mnohé osobnosti mimo svět módy, například Jaromíra Jágra, Camerona Dallase nebo Carlose do Carmo.

Již několik let jsou jeho snímky součástí Mezinárodního festivalu módní fotografie v Cannes a naposledy výrazně rezonoval speciální projekt „Krok k rovnosti“ (Um Passo Pela Igualdade), ve kterém Braňo vytvořil tucet fotografií nejvýznamnějších portugalských mužů. Kniha fotografií a výstava v lisabonském Berardo Collection Museum zaznamenaly obrovský úspěch.