Kdy jste zjistil, že chcete být fotografem?

Vše začalo v roce 2000, kdy mi otec koupil první fotoaparát. Ve 14 letech jsem se s rodinou vydal na sedmiletou cestu s plachetnicí kolem světa. Tato zkušenost změnila můj život a díky ní jsem poprvé okusil fotografii a vzrušující možnosti zachycení toho, co kolem sebe vidím. 

Po příchodu do Evropy jsem investoval do digitální jednooké zrcadlovky Nikon D70 – nejprve proto, že jsem se chtěl vrhnout na kinematografii – a když jsem viděl kvalitu snímků, které dokázala vytvořit, změnilo to můj svět. Na těchto cestách jsem se v prvních letech ocitl ve Francii a dostal jsem příležitost fotografovat na soutěži v tanci break dance „The Battle of the Year France“ v Montpellier. Bylo to velmi odlišné od toho, co jsem byl zvyklý fotografovat na lodi, a znamenalo to začátek mé „závislosti na akci“. Od té doby jsem byl chycen do sítě.

Co vás jako fotografa žene vpřed?

Zachycení dokonalého momentu a možnost být součástí akce. Po dospívání na lodi můj život spočíval ve snaze osvobodit se, poznávat svět a zdokumentovat vše, s čím jsme se setkali.  Fotografiemi chci lidi inspirovat, aby udělali něco odlišného – zkusili nový sport, vyrazili do přírody či navštívili kousek světa.

Líbí se mi, že fotografie je médium, se kterým se lidé snadno ztotožní. Mám štěstí, že mi dává „speciální povolení“ dělat věci, které bych jinak dělat nemohl, a podělit se díky práci o věci, které ostatní lidé normálně nemohou vidět nebo hledat.

Máte nějakou oblíbenou fotografii?

V rámci mého vlastního projektu jsem strávil více než měsíc ve čtvrti Downtown Eastside ve Vancouveru, v místě trpícím značnými problémy s drogami a bezdomovectví. Poznal jsem tam lidi žijící na ulicích a seznámil se s jejich životními příběhy. Vytvořil jsem kolem 165 portrétů, ale tato fotografie muže, který se jmenuje George, a jeho holuba patří mezi mé oblíbené. Opravdu jsem chtěl tyto lidi vidět, nejen je definovat podle jejich situace, a zdá se mi, že tomuto snímku se to podařilo.

Tento projekt je blízký mému srdci, protože můj otec mě brával do Vancouveru jako dítě na jídlo do čínské čtvrti naproti Carnegieho komunitnímu středisku, nádherné budově v srdci Downtown Eastside. Když jsem se později v životě neočekávaně ocitl s fotoaparátem ve Vancouveru, věděl jsem, že tento projekt musím udělat. Bylo pro mě výjimečně dojemné poznat tyto lidi a dozvědět se více o jejich životě a místech, odkud přišli.

Jak dlouho používáte výrobky společnosti Nikon, které vybavení Nikon máte nejraději a proč?

Výrobky společnosti Nikon používám od té doby, co jsem si v roce 2004 vybral svou první digitální jednookou zrcadlovku D70. Tato značka tvoří od té doby obrovskou část mé kariéry.

Mezi mé oblíbené fotoaparáty patří Nikon D810, protože má úžasné rozlišení a dynamický rozsah, což znamená skvělou kvalitu snímků. Když zachytím dokonalý moment, chci, aby měl snímek nejvyšší možnou kvalitu. 

Dalším fotoaparátem, na který se mohu s jistotou spolehnout, je Nikon D5, zejména kvůli jeho skvělé ergonomii. Když fotografujete celý den a máte fotoaparát v ruce 10 hodin, potřebujete něco pohodlného a odolného. Rychlost a vysoká citlivost ISO jsou u tohoto fotoaparátu také významné faktory. S takovým množstvím akční a rychlé práce musím být schopen zachytit jednotlivé události, když nastávají, protože nedostanu druhou šanci.

A nakonec pro mou dobrodružnou práci je ideální Nikon D500. Má lehké tělo s profesionálními funkcemi, takže i když lezu na 900 m vysoký útes nebo jsem uprostřed pouště, není pro mě přítěží.

Co se týče objektivů, nejčastěji používám AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8G ED – má úžasnou ostrost a skvělý zoom. Zjišťuji, že s tímto objektivem vlastně dokážu pokrýt celý projekt. Mám také rád AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8G ED VR II kvůli jeho flexibilitě a AF-S NIKKOR 16–35 mm f/4G ED VR jako lehký širokoúhlý objektiv se zoomem. Kromě toho je skvělý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED, protože má rychlou clonu 1,4, úchvatnou kvalitu a jednu z mých nejoblíbenějších ohniskových vzdáleností.

Jaké výrobky budete nejvíce používat v nadcházejících měsících?

Těším se na práci na více videoprojektech, takže se chystám více využívat funkce videa v rozlišení 4K, kterými disponují modely D500 a D5. Několikrát jsem je testoval a opravdu na mě zapůsobily. Těším se také, že vyzkouším kamery KeyMission 360 a 170 jako další nástroje k získání odlišných perspektiv. Podílel jsem se na velmi raném testování produktu KeyMission 360 a velice se mi to líbilo.

Jak se vám líbí vaše nová role evropského ambasadora značky Nikon?

Jsem unesen! Je pro mě velkou ctí spolupracovat se společností, která byla od počátku součástí mé kariéry, a mít její uznání. Kromě práce na speciálním projektu, který je blízký mému srdci, se také těším na to, že se o své znalosti a zkušenosti podělím s jinými fotografy.

Jakým profesionálním výzvám jste čelil?

Žádný fotografický projekt není bez výzev, zvláště pokud fotografujete akční nebo dobrodružné náměty a jste nadšeným sportovcem. Postavit se těmto výzvám a najít řešení je však součástí procesu a zábavou.

Pro mě může být ohromnou výzvou počasí, zejména při komerčním fotografování, když pracuji s přísným harmonogramem a mám omezený čas na sportovce nebo klienty. Na druhou stranu jsem zjistil, že když se mi při fotografování dobrodružných scén v drsném počasí nechce vytáhnout fotoaparát, často udělám nejlepší snímky. Když to opravdu drhne a počasí není optimální, jednoduše pokračujte v práci a vyfotografujte nejlepší možné snímky (samozřejmě s pomocí robustního fotoaparátu).

Logistika se může ukázat také ošemetná. Když se pokoušíte dostat do míst, kde jste předtím nikdy nebyli, nebo přivést mnoho lidí a vybavení, musíte věnovat hodně času plánování, aby se nic nepokazilo a měli jste celou potřebnou výbavu.

Na který ze svých úspěchů jste nejvíce hrdý?

Stát se ambasadorem značky Nikon je pro mě obrovský úspěch, na který jsem velmi hrdý. Mé fotografické projekty ve Vancouveru a fotografování boulderingových expedic v Himálaji také patří mezi mé zvláštní vzpomínky.