Začínáme fotografovat mořské scenérie

Moře patřilo vždy mezi oblíbené objekty fotografů. Moře je vynikajícím objektem, který poskytuje snímkům určitou náladu a dramatičnost – bez ohledu na to, jestli zachycujete akci vln nebo sametový pohyb vody. Při fotografování přírody a exteriérů obvykle máte minimální kontrolu nad počasím. Při fotografování mořských scenérií však můžete kontrolovat vzhled vln na snímcích. Důležitá je rovněž všímavost a trpělivost, protože k vynikajícím výsledkům obvykle vede vyčkání na správný okamžik.

Nikon D810, f/6,3, 6 s, ISO 64, AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED

OPATŘENÍ K FOTOGRAFOVÁNÍ

Při fotografování mořských scenérií vždy pamatujte na to, že pobřeží může být někdy velmi bouřlivé, proto věnujte pozornost svému okolí. Zajistěte vhodnou ochranu svého vybavení před slanou vodou, pískem a klimatickými vlivy. Zakryjte přední čočku objektivu filtrem. Tím zamezíte poškrábání objektivu pískem. Dříve než se vydáte na pobřeží, zjistěte si pohyby přílivu či jeho rozsah, protože změny přílivu mohou ovlivnit rovněž pohyb vody. Nezapomeňte si vyslechnout předpověď počasí a buďte opatrní, aby vás nezastihly bouřlivé nebo větrné podmínky. Pokud budete fotografovat po setmění, přineste si čelovku nebo baterku, abyste našli cestu zpět.

TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ MOŘSKÝCH SCENÉRIÍ

Působivost snímku může zásadně ovlivnit dobrá kompozice. Stejně jako při fotografování krajin může zařazení zajímavého popředí, jako jsou skály, molo nebo i reflexy, pomoci vytvořit potřebný kontrast.

Nebojte se, že si namočíte nebo ušpiníte nohy. Někdy může fotografování z odlišného stanoviště nebo z odlišného úhlu pomoci vytvořit působivější příběh. Abyste zachytili maximum, doporučujeme použít širokoúhlý objektiv, jako je AF-S NIKKOR 24 mm f/1,8G ED nebo AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED. Širokoúhlá ohnisková vzdálenost může pomoci s vytvořením pocitu rozsáhlosti a velkoleposti.

Moře lze fotografovat mnoha způsoby. Použitím různých časů závěrky budete schopni měnit strukturu vody na snímcích. Například použitím krátkého času závěrky, jako je 1/500 s, zmrazíte akci a zachytíte sílu moře. Abyste vyjádřili pohyb, použijte pro zachycení pohybu vody dlouhý čas závěrky, jako je 1/2 s. Použitím času závěrky 1 s nebo delšího dosáhnete mléčného nebo mlžného účinku. To pomůže navodit pocit poklidu na snímku.

Při fotografování linie pobřeží budete chtít dosáhnout maximální ostrosti celého snímku. Použití clonového čísla f/8 nebo vyššího vám pomůže ostře zobrazit popředí i pozadí snímku.

Pokud fotografujete mořskou scenérii dlouhými časy závěrky nebo po západu slunce, doporučujeme vždy upevnit fotoaparát na stativ. Ostrost je klíčovým prvkem a stativ může pomoci zvýšit stabilitu a snížit riziko rozmazání snímků. Pokud postavíte stativ na okraj pobřeží, ujistěte se, že je pevně usazen, protože vlny mohou způsobit jeho pohyb nebo pád. Jakmile pořídíte snímek, vždy se ujistěte, že neobsahuje nežádoucí rozmazání.

POUŽITÍ FILTRŮ

Filtry pomohou chránit přední čočku objektivu, ale rovněž mohou zlepšit kvalitu obrazu snímků.

Při fotografování krajin a mořských scenérií patří mezi dva nejběžnější filtry přechodový neutrální šedý filtr (GND) a neutrální šedý filtr (ND). Přechodové neutrální šedé filtry se typicky používají při vysokých kontrastech, kdy je obloha mnohem jasnější než popředí. Tyto filtry pomáhají zmenšit rozdíly v osvětlení pro dosažení vyvážené expozice. Neutrální šedé filtry sníží množství světla vnikající do fotoaparátu, což umožní použít delší čas závěrky. Rovněž umožní použít menší zaclonění pro dosažení menší hloubky ostrosti.

Neexistuje jediný správný způsob fotografování mořských scenérií. Experimentujte s kompozicí, nastavením a vyčkejte na správný okamžik.