Nikon Imaging | Česká republika | Europe

Tváře Vánoc

Hlavní postavou Vánoc je sice Ježíšek, ale naplnění nejoblíbenějších svátečních tradic vyžaduje celoroční práci armády lidí.

Nikon vyzval portrétní fotografku Palomu Parrotovou, aby odhalila různé tváře Vánoc – lidí napříč Evropou, kteří pomáhají zhmotnit vánoční atmosféru.

Její působivá kolekce portrétů vytvořených pomocí fotoaparátu D7500 a objektivů NIKKOR zachycuje jejich dovednosti a řemeslnou zručnost, zatímco „tváře“ vyjadřují jejich roli při vytváření Vánoc. 

Mike Wallace, 70 let
Výrobce dortů, pekárna Meg Rivers Bakery, Shipston-on-Stour (Velká Británie)

Britský výrobce dortů Mike Wallace je hlavním pekařem v pekárně Meg Rivers Artisan Bakery již 14 let a významnou součástí jeho práce je pečení řady svátečních cukrovinek.

U Mika začíná příprava na Vánoce zpravidla někdy v září. Vánoční dorty, pudinky, bábovky, koláčky a koláče se pečou v malých várkách ráno a jejich dokončení a ruční zdobení probíhá odpoledne, aby byly druhý den připraveny k doručení. Pro Mikea představují Vánoce především šíření radosti mezi lidi. Nejradši má, když se jeho zákazníci každý rok vrátí pro jeho oceňovaný recept na vánoční dort s polevou.

Jade Downerová, 25 let
Výrobkyně přání, Tidy Print, Brighton (Velká Británie)

Výrobkyně přání Jade Downerová z Brightonu spoluzaložila Tidy Print, své sítotiskové studio a obchod, se svým partnerem Danielem Tomlinsonem teprve loni. Od otevření studia Jade nejenže vyrábí svá vlastní přání, ale zároveň pořádá workshopy na výrobu vánočních přání, kde zájemce zasvěcuje do základů sítotisku.

Při jejích workshopech se zákazníci učí navrhovat svá vlastní vánoční přání. Pomocí šablon, míchání barev a tisku si mohou vytvořit personalizované sváteční zprávy pro své blízké.

Anders Larsen, 50 let
Pěstitel vánočních stromků, Faedres Gave, Kodaň (Dánsko)

Dánský pěstitel vánočních stromků Anders Larsen vyrostl na malém ostrově zvaném Lolland asi 150 km od Kodaně. Přes týden Anders a jeho žena pracují v Kodani jako právníci, ale o víkendu se věnují své farmě a plantáži s vánočními stromky. Anders se ženou koupili farmu s vánočními stromky před dvěma lety a nyní ji provozují jako rodinný podnik.

O vánoční stromky se starají celý rok a v listopadu je začínají připravovat na prodej. Později, když na farmě začne být hodně práce, často zavolají svým dětem a rodičům, aby jim pomohli. Anders proto farmu vnímá jako příležitost pro setkání své rodiny i jiných. V Dánsku je tradicí, že rodina si v rámci svátečních příprav společně vybere a uřízne svůj vánoční stromek. Anders se těší, až je uvidí přijet na kolech na farmu, strávit odpoledne výběrem stromku a odjet domů na kolech s dětmi a vánočním stromkem připevněným ke kolu.

Upi Virkkula, 51 let
Pracovník se soby, sobí park Salla, Salla (Finsko)

Upi Virkkula v Salle ve Finsku pracuje se soby už skoro dvacet let. O soby se stará po celý rok – od plánování safari přes pořádání krmicích výletů až po výlety za velkolepou polární září.

Upi popisuje sobí park Salla jako jedinečnou příležitost k úniku z civilizace, kde lidé mohou zažít jinou podobu Vánoc a poznat nádhernou laponskou přírodu. Jeho nejoblíbenějším momentem vánoční sezóny je místní každoroční sobí závod – tradiční a populární laponský sport, ve kterém návštěvníci soutěží o to, kdo bude nejrychlejší.

Julie Tunerová, 55 let
Výrobkyně houpacích koní, The Rocking Horse Shop, York (Velká Británie)

Julie z Yorkshiru pracuje v obchodě The Rocking Horse Shop od roku 1999. Za těchto 18 let se stala mistryní ve výrobě zakázkových sedel a uzd nejen pro staré i nové houpací koně, ale i pro nadšence, kteří si chtějí s pomocí plánů a návodů poskytovaných obchodem vyrobit koně vlastního.

Objednávky na vánoční dárky od rodin, které chtějí nadčasový, klasický dárek, začínají přicházet už v březnu. Lidé často přinášejí k renovaci staré koně, aby oživili svou radost ze své milované dětské hračky a poskytli tu samou radost svým dětem.  Julie říká, že je pro ni ctí být součástí tak výjimečného dárku, a také zaznamenává vzrůstající tendenci dávat dárky, které je možné předávat po generace – mnoho lidí žádá, aby při výrobě do těla koně jako do časové schránky vložili zvláštní památeční předměty a fotografie.

Tom Count, 18 let
Výrobce punčoch, Santa Sacks, Lincolnshire (Velká Británie)

Tom Count pracuje jako asistent výroby ve společnosti Santa Sacks, kde tráví svůj čas potiskem a personalizací klasických vánočních jutových pytlů a punčoch. Každý pytel nebo punčochu pomocí termolisu opatřuje jménem budoucího vlastníka. Pytle a punčochy jsou poté připraveny k odeslání, pečlivě zabaleny a převázány stuhou, načež Tom zajistí, aby byly do Vánoc včas doručeny.

Tom svou práci vnímá jako příležitost pomoci ostatním šířit kouzlo Vánoc pomocí oduševnělých, personalizovaných dárků. Má radost, že je součástí vánoční tradice, při které rodiny při prvních Vánocích svého dítěte mu kupují pytel, který je pak rok po roce opět používán.

Daniel Aust, 43 let
Výrobce hraček, GRIMM’s Spiel und Holz Design, Hochdorf (Německo)

Německý výrobce hraček Daniel Aust vede hračkářskou dílnu Grimm's už 11 let.  Při ruční výrobě přírodních, odolných dřevěných hraček kombinuje kreativitu a řemeslný um. Zároveň zajišťuje hladký provoz pracoviště dohlížením na své zaměstnance i na technická a mechanická zařízení.

Pro Daniela je výroba hraček způsob, jak dětem na Vánoce přinášet radost, jelikož jejich hry jsou velmi důležitou součástí dětství. Rád poslouchá příběhy spokojených zákazníků, kteří si koupili klasickou tahací nebo stohovací hračku, o tom, jak si s ní jejich dítě poprvé hrálo.

Svou zkušenost Paloma Parrotová komentuje následovně: „Jako portrétní fotografka potřebuji vybavení, které nabízí fenomenálně přesné rozpoznání objektu a vynikající výkonnost, abych měla potřebnou svobodu pro vyjádření příběhu mého objektu prostřednictvím pouze jednoho těla fotoaparátu a objektivu. Oba objektivy, které jsem použila při této akci, nabízely všestrannost potřebnou pro zachycení intimních portrétů, s posazením fotografovaných osob do středu jejich pracovního prostředí a s vizualizací jejich role na tvorbě vánoční atmosféry.“

Paloma Parrotová pořídila snímky s využitím nové špičkové digitální jednooké zrcadlovky Nikon formátu DX, přístroje D7500, a následujících objektivů NIKKOR.
•  AF-S DX NIKKOR 16–80 mm f/2,8–4E ED VR: Tento výkonný a všestranný objektiv se zoomem formátu DX snadno pokrývá ohniskové vzdálenosti od širokoúhlého objektivu až po teleobjektiv a je tak vhodný pro většinu fotografických situací – od intimních portrétů až po cestovatelskou fotografii. Působivá značková redukce vibrací Nikon uchovává vysokou ostrost snímků a nízká hmotnost těla objektivu přispívá k jeho dobrému vyvážení na fotoaparátu.
• AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G Tento objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 50 mm a vysokou světelností nabízí světelnost f/1,4, která je ideální pro fotografování za nízké hladiny osvětlení nebo pro dosažení malé hloubky ostrosti. Objektiv je rovněž vybaven exkluzivním ultrazvukovým zaostřovacím motorem Nikon (SWM) pro rychlé a tiché automatické zaostřování.