Soutěž je nyní uzavřena

Soutěž Environmental Photographer of the Year

Nikon, WaterBear a CIWEM hledají letošního adepta na titul Environmental Photographer of the Year 2021. Tato každoroční soutěž, která nyní slaví již 14. výročí, představuje mezinárodní platformu pro zvýšení povědomí o problémech životního prostředí, které ohrožují naší planetu. Udělovaná cena je oslavou schopnosti lidstva přežít a inovovat, a je přehlídnou k zamyšlení vedoucích snímků přitahujících pozornost k dopadům lidské činnosti na planetu.

Příjem přihlášek do soutěže Environmental Photographer of the Year Award 2021 byl ukončen. Všichni vítězové budou oznámeni na COP26 v listopadu 2021.

Představujeme oceňované členy letošní poroty

Vítězné fotografie vyberou britský fotograf Ope Odueyungbo, norská fotografka Lina Kayser, britský fotograf Alfie Bowen, fotograf The New York Times a držitel Pulitzerovy ceny v kategorii Feature Photography Josh Haner, designér Marquise Stillwell, klimatická aktivistka Frances Fox, ředitel centra ICCCAD Saleemul Huq, fotograf Ben Moore, stavební inženýrka Diana Abrunhosa a generální ředitel organizace CIWEM Terry Fuller.

Alfie Bowen, člen skupiny Z Creators

Alfie je oceňovaný britský fotograf s autismem. Jeho uměleckou vizi formuje pečlivá pozornost věnovaná detailům a neochvějné odhodlání dokazovat lidem, že se mýlí. Vrstevníci se k němu nechovali přátelsky, a tak se Alfie sblížil se zvířaty, která ho provázejí nejtemnějšími chvílemi. Jako dítě hledal útěchu v časopisech a dokumentárních filmech o přírodě, nyní jako dospělý své práce úspěšně uvádí na stanici BBC Earth a je oslavován celebritami, včetně sira Davida Attenborougha. Díky svému inspirativnímu životnímu příběhu spolupracuje s charitativními organizacemi na zvyšování povědomí o životě v přírodě a o autismu. Od roku 2021 je Alfie členem skupiny Nikon Z Creators.

Lina Kayser, členka skupiny Z Creators

Lina je fotografka a působí v norském Dovrefjellu. Specializuje se na fotografování chladných a vzdálených míst na severu a na křehký arktický život. Kromě samostatných fotografických projektů pořádá Lina v Norsku i v zahraničí fotografické workshopy, včetně lodních expedic na Špicberky. Svou silnou vášeň pro divokou přírodu v severských a arktických oblastech a svůj pohled sdílí Lina na sociálních médiích. Lina spolupracuje se společností Nikon od roku 2017 a nyní je členem skupiny Nikon Z Creators.

Ben Moore, člen skupiny Z Creators

Ben Moore si cestu k fotografii našel sám. Je komerčním fotografem, který se specializuje na leteckou fotografii a fotografie architektury a měst. Jeho styl je lehce náladový, ale zahrnuje čisté, zemité tóny. Ve svých snímcích rád využívá různé linie a jeho silný obrazový projev publikum šokuje a vzrušuje. Ben je se svým Nikonem od srpna 2020 členem skupiny Nikon Z Creator.

Frances Fox, mladá klimatická aktivistka

Frances je mladá klimatická aktivistka a zakladatelka organizace Climate Live, její ředitelka pro Velkou Británii a koordinátorka pro zahraniční umělce a mluvčí k tématu klimatu. Organizace Climate Live pořádá globální koncerty, při nichž zapojuje sílu hudby do angažování, vzdělávání a posilování lidí v klimatickém hnutí. Frances je také koordinátorka festivalů klimatické sítě britských studentů a pomáhá organizovat mezinárodní kampaně pro hnutí Fridays For Future. Frances reprezentovala stávkující studenty ve Velké Británii. V Bristolu stála na jevišti po boku Grety Thunberg a hovořila ke 30 000 posluchačů, kteří od vlády a podniků požadovali akce ke klimatické změně.

Ope Odueyungbo, fotograf

Ope začal fotografovat v 16 letech a jeho styl se postupně měnil. Vyzkoušel mnoho druhů fotografie, ale vždy ho obzvláště zajímala pouliční fotografie, portréty a architektura. Jeho práce vydalo v roce 2019 nakladatelství Trope v knize Parallel Lines. Tato prvotina byla vydána jako druhý svazek nové řady knih mladých fotografů, která oslavuje a objevuje práci mladých fotografů z celého světa. Opeho snímky představují etalon kontrastu a dualitu perspektivy, patrnou v jeho profesionální i osobní rovině: extrovert nebo introvert, město a architektura nebo lidé a rodiny. Ope se snaží upoutat pozornost diváků tím, že v běžných situacích nachází neobvyklé pohledy, přitahuje je pomocí návodných linií, mřížek a geometrických vzorů, a experimentuje s vzdáleností a podtržením důležitých prvků.

Diana Abrunhosa, stavební inženýrka

Diana je stavební inženýrka ve skupině vodních staveb společnosti ARUP a je autorizovaná členka organizace CIWEM. Diana se vždy inspirovala odolností vůči vodě, udržitelností a tím, jak se města mohou přizpůsobit prostředí a pomoci řešit změnu klimatu. Sehrává aktivní roli ambasadora STEM a zúčastnila se několika školních projektů s cílem zvyšovat povědomí o principech udržitelnosti.

Terry Fuller, generální ředitel organizace CIWEM

Terry má více než 30 let zkušeností ve vodohospodářském a environmentálním managementu, kde poskytoval technické vedení ve velkých projektech v některých z nejkrásnějších a nejnáročnějších lokalit na světě. Jeho vášní je cesta ke světu s nulovými emisemi uhlíku a uznává, že dosažení domácí nuly do roku 2050 neodvrátí katastrofické globální oteplování předpokládané podle současných trendů. Než přešel do organizace CIWEM na plný úvazek, byl velmi aktivním členem, a tím zůstává i nadále.

Marquise Stillwell, designér

Více než dvě desetiletí trvající cesta Marquise Stillwella začala zájmem o lidi a prostor, který se později rozvinul do vášně pro navrhování systémů, zlepšujících všechna prostředí pro každého. V roce 2009 založil v New Yorku Openbox – designové a výzkumné studio, které pracuje na průsečíků lidí a systémů. Marquise Stillwell je designér a působí jako katalyzátor při vytváření komunit v oblasti designu, umění i kultury. Marquise je také členem školního poradního výboru High Line Advisory Committee a členem fóra Urban Design Forum.

Josh Haner, fotograf

Josh je stálý fotograf a vedoucí redakce fotografické techniky v The New York Times. V roce 2014 získal Pulitzerovu cenu v kategorii Feature Photography a posledních sedm let na celém světě dokumentoval naléhavou a všezasahující realitu změny klimatu. Na záznamech z dronu a fotografiích ze země zkoumá následky oteplování světa. Za své novinářské fotografie a videa získal ceny World Press Photo, Pictures of the Year International a National Press Photographers Association.

Saleemul Huq, ředitel centra ICCCAD

Saleemul Huq je ředitel mezinárodního střediska pro změnu a rozvoj klimatu (International Centre for Climate Change and Development, ICCCAD) v Bangladéši a odborník na vazby mezi změnou klimatu a udržitelným rozvojem, zejména z pohledu rozvojových zemí. Byl hlavním autorem kapitoly Adaptace a udržitelný rozvoj ve třetí hodnotící zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu a byl hlavním autorem kapitoly Adaptace a zmírnění ve čtvrté hodnotící zprávě IPCC.

Soutěžní kategorie

Soutěž Environmental Photographer of the Year podporuje naléhavé volání po akci ze strany cílů udržitelného rozvoje OSN porozuměním spletité provázanosti vývoje, snižování chudoby, rovnosti, bezpečnosti a opatření v oblasti klimatu a potřeby nezměrného úsilí všech součástí společnosti pro adresování morálních dilemat naší doby.

Environmental Photographer of the Year

Vrcholné ocenění bude uděleno autorovi jednoho snímku, který přispěje k pochopení příčin a důsledků změn životního prostředí a sociální nerovnosti, poukáže na řešení naléhavé klimatické a ekologické situace a inspiruje nás k udržitelnému životu.

Vítězný fotograf obdrží:

  • Peněžní cenu ve výši £10 000 a diplom
  • Představení a rozhovor v magazínu The Environment společnosti CIWEM
  • Profil v platformě WaterBear
  • Prezentaci na webových stránkách společnosti Nikon Europe
  • ...a další

Young Environmental Photographer of the Year

Ve spolupráci se společností Nikon představí tato kategorie nejlepší snímky v oblasti životního prostředí prostřednictvím objektivů mladých fotografů ve věku do 21 let.

Vítězný fotograf obdrží:

  • Fotoaparát řady Nikon Z + 3 objektivy Nikon
  • Profil v platformě WaterBear
  • Prezentaci na webových stránkách společnosti Nikon Europe
  • Rozhovor v magazínu The Environment společnosti CIWEM
  • ...a další
Další ceny a příležitosti k prezentaci budou uděleny v následujících kategoriích:

Cena nadace Resilient Foundation

Tato kategorie ve spolupráci s nadací Resilient Foundation představí účinek příběhů zachycených prostřednictvím fotografie. Cena bude udělena za jeden snímek obsahující působivý příběh, který vzdělává, šíří naději a inspiruje jednání.

Nadace Resilient Foundation byla vytvořena v reakci na nedostatek aktivit řešících rychlé změny klimatu. Nadace zprostředkovává sílu inspirujících příběhů z oblasti nejkritičtějších problémů současné doby.

Environments of the Future

Tato kategorie se týká zachycení změn životního prostředí v důsledku lidské činnosti a poskytuje náhled do naší budoucnosti. Snímky představí odolnost lidí a prostředí čelících nepříznivým podmínkám a stavících se čelem k výzvám stavěným destrukcí životního prostředí, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a zachování našich přírodních zdrojů.

Sustainable Cities

Tato kategorie se soustředí na naše sídla a komunity a zvířata zde žijící, představuje chytrá a odolná města, dopravu, zpracování odpadu a propojení mezi přírodou, společností a infrastrukturou. Snímky budou zahrnovat řešení v oblasti životního prostředí zaměřená na stavebnictví, design, materiály a budovy.

Climate action

Tato kategorie se věnuje udržitelnému životnímu prostředí a ekonomickému rozvoji a představuje propojení lidí a přírody a naše jednání vedoucí k jejímu zachování. Snímky vyzdvihnou přírodní a společenské hodnoty životního prostředí, dostupnou čistou energii, inovativní adaptace a přístupy vedoucí ke minimalizaci negativních změn životního prostředí.

Water and Security

Tato kategorie se zaměřuje na spletitou provázanost přístupu k čisté vodě a hygieně, genderové rovnosti a bezpečnosti a věnuje se našim neustále rostoucím nárokům na vodu a na roli rovnosti ve všech aspektech správy vodních zdrojů od nedostatku vody až po povodně.

People's Choice

Toto je šance veřejnosti zvolit si nejlepší snímek v oblasti životního prostředí pro rok 2021. Hlasování bude probíhat online a většinově zvolený snímek obdrží cenu People´s Choice. Vítěz se připojí k vítězům určeným porotou pro rok 2021 a jeho práce bude zveřejněna na výstavě Environmental Photographer of the Year.

Pošlete svůj nejlepší snímek, abyste měli šanci vyhrát! Pro získání více informací k přihlášení do soutěže navštivte oficiální webovou stránku soutěže Environmental Photographer of the Year zde.